Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Amerykanie wyszkolą saudyjskich marynarzy

23 maja Departament Stanu poinformował o wydaniu zgody na realizację programu szkolenia saudyjskich marynarzy przez amerykańską firmę Kratos Defense & Security Solutions.

Potencjalna wartość umowy opiewa na kwotę 250 mln dolarów i zakłada obecność 88 członków personelu amerykańskiej firmy na terenie Królestwa. Być może jest to kolejny element szerokiego pakietu uzbrojenia i usług o wartości 110 mld dolarów, który ogłoszono w czasie weekendowej wizyty w Rijadzie prezydenta Donalda Trumpa. Według części publikacji, w jej czasie podpisano umowy na zakup 30 kutrów patrolowych Mark V oraz czterech fregat opartych konstrukcyjnie na okrętach typu Freedom. Dodatkowo szkolenia mogą objąć załogi obecnie wykorzystywanych okrętów, szczególnie znajdujących się w strukturach floty wschodniej, bazującej na wodach Zatoki Perskiej – jest ona oparta na jednostkach zbudowanych w Stanach Zjednoczonych w poprzednim wieku.

Od wielu lat władze w Rijadzie prowadzą politykę dywersyfikacji dostawców okrętów. Na wodach Zatoki Perskiej królują jednostki dostarczone przez Stany Zjednoczone, a na wodach Morza Czerwonego dostawcami są Francuzi. Od kilku lat Saudyjczycy planują poważne inwestycje w sprzęt w Zatoce Perskiej – dotychczas zamówiono dziesięć wielozadaniowych śmigłowców pokładowych MH-60R Seahawk, a w planach są także cztery fregaty, sześć korwet oraz mniejsze jednostki. Być może większość z nich zakontraktowano w czasie wizyty prezydenta Trumpa.

(ŁP) Foto: US Navy
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc