Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Amerykanie stracili Super Horneta, a Rosjanie Su-34

US Air Force

20 i 21 października w Stanach Zjednoczonych oraz Rosji doszło do wypadków odrzutowych samolotów bojowych eksploatowanych przez siły zbrojne obu państw. Na szczęście w obu przypadkach obyło się bez ofiar. 

20 października w kalifornijskim hrabstwie Kern doszło do wypadku F/A-18E Super Hornet należącego do US Navy. Według komunikatu, maszyna realizowała rutynowy lot treningowy. Pilot katapultował się i trafił do szpitala na rutynowe badania mające sprawdzić jego ogólny stan zdrowia. Departament Obrony nie poinformował o szczegółach wypadku, przyczyny ma ustalić komisja powołana do tego celu. W bieżącym roku to drugi Super Hornet utracony przez US Navy, w czerwcu 2020 roku do Oceanu Spokojnego spadł dwumiejscowy F/A-18F - wówczas przyczyną była usterka techniczna uniemożliwiająca powrót na lotniskowiec. 

Dzień później, 21 października, w Kraju Chabarowskim w dalekowschodniej części Rosji doszło do wypadku samolotu bojowego Suchoj Su-34 – dwuosobowa załoga katapultowała się i według dostępnych informacji nic jej się nie stało. Podobnie jak w Stanach Zjednoczonych, wypadek zdarzył się w czasie rutynowego lotu treningowego. Także w tym przypadku przyczyny ustali komisja badania wypadków lotniczych. Jest to pierwszy Su-34 utracony przez Rosjan od stycznia 2019 roku, kiedy w wyniku kolizji w powietrzu utracono dwa takie samoloty (także w dalekowschodniej części kraju). 

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc