Zaloguj
reklama Helikon-Tex
reklama Helikon-Tex

Amerykanie ruszają z programem KC-Y

Amerykanie rozpoczynają program KC-Y, którego celem jest wymiana pozostałych KC-135 Stratotanker. Fot. US Air Force

3 listopada Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował, że rozpoczyna projekt zakupu kolejnej partii wielozadaniowych samolotów tankowania powietrznego KC-Y, który ma pozwolić na zastąpienie kolejnej partii obecnie eksploatowanych Boeing KC-135 Stratotanker.

Powyższy projekt ma być otwarty dla wszystkich zainteresowanych podmiotów - najprawdopodobniej uczestnikami rywalizacji będą Boeing oraz Airbus (być może w konsorcjum z korporacją Lockheed Martin). Zgodnie z wypowiedzią dowództwa Air Mobility Command, KC-Y ma być pomostem pomiędzy możliwościami KC-46A Pegasus (US Air Force ma zakupić 179 egzemplarzy tych samolotów, które bazują na cywilnym modelu 767-200ER), a także futurystycznym projektem KC-Z. Obecnie Amerykanie nie deklarują liczby planowanych do zakupu maszyn. Wiadomo, że ma to być konstrukcja z półki, a więc bazująca na sprawdzonym płatowcu znajdującym się na rynku. Dostawy pierwszych KC-Y mają rozpocząć się najwcześniej 2028 roku, to zaś oznacza, że wybór dostawcy i podpisanie kontraktu powinno nastąpić najpóźniej w 2022 roku. Według przedstawicieli przemysłu, oficjalne zapytanie o informację powinno zostać wystosowane w grudniu bieżącego roku.

Poza zastąpieniem dużej części floty KC-135 Stratotanker, KC-Y może stanowić także opcję zastąpienia niewielkiej liczby większych KC-10 Extender, które są powoli wycofywane z US Air Force. To zaś może stanowić furtkę właśnie dla A330MRTT, który może być promowany na rynku amerykańskim w kooperacji z korporacją Lockheed Martin - wówczas większość prac montażowych i wykończeniowych ma być prowadzona na terytorium Stanów Zjednoczonych.

Obecnie, w ramach programu KC-X, Departament Obrony oczekuje na dostawę 179 KC-46A Pegasus. Ostatnia dostawa, z września bieżącego roku, objęła pierwszy egzemplarz 4. serii produkcyjnej. Łącznie użytkownik odebrał około 40 samolotów seryjnych. Dodatkowo w ostatniej fazie prac znajduje się pierwszy KC-46A Pegasus przeznaczony dla Sił Samoobrony Japonii, jak na razie jedynego kwietna eksportowego.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

One comment on “Amerykanie ruszają z programem KC-Y”

  • Reklama Kongsberg

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc