Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Amerykanie ruszają z programem KC-Y

Amerykanie rozpoczynają program KC-Y, którego celem jest wymiana pozostałych KC-135 Stratotanker. Fot. US Air Force

3 listopada Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował, że rozpoczyna projekt zakupu kolejnej partii wielozadaniowych samolotów tankowania powietrznego KC-Y, który ma pozwolić na zastąpienie kolejnej partii obecnie eksploatowanych Boeing KC-135 Stratotanker.

Powyższy projekt ma być otwarty dla wszystkich zainteresowanych podmiotów - najprawdopodobniej uczestnikami rywalizacji będą Boeing oraz Airbus (być może w konsorcjum z korporacją Lockheed Martin). Zgodnie z wypowiedzią dowództwa Air Mobility Command, KC-Y ma być pomostem pomiędzy możliwościami KC-46A Pegasus (US Air Force ma zakupić 179 egzemplarzy tych samolotów, które bazują na cywilnym modelu 767-200ER), a także futurystycznym projektem KC-Z. Obecnie Amerykanie nie deklarują liczby planowanych do zakupu maszyn. Wiadomo, że ma to być konstrukcja z półki, a więc bazująca na sprawdzonym płatowcu znajdującym się na rynku. Dostawy pierwszych KC-Y mają rozpocząć się najwcześniej 2028 roku, to zaś oznacza, że wybór dostawcy i podpisanie kontraktu powinno nastąpić najpóźniej w 2022 roku. Według przedstawicieli przemysłu, oficjalne zapytanie o informację powinno zostać wystosowane w grudniu bieżącego roku.

Poza zastąpieniem dużej części floty KC-135 Stratotanker, KC-Y może stanowić także opcję zastąpienia niewielkiej liczby większych KC-10 Extender, które są powoli wycofywane z US Air Force. To zaś może stanowić furtkę właśnie dla A330MRTT, który może być promowany na rynku amerykańskim w kooperacji z korporacją Lockheed Martin - wówczas większość prac montażowych i wykończeniowych ma być prowadzona na terytorium Stanów Zjednoczonych.

Obecnie, w ramach programu KC-X, Departament Obrony oczekuje na dostawę 179 KC-46A Pegasus. Ostatnia dostawa, z września bieżącego roku, objęła pierwszy egzemplarz 4. serii produkcyjnej. Łącznie użytkownik odebrał około 40 samolotów seryjnych. Dodatkowo w ostatniej fazie prac znajduje się pierwszy KC-46A Pegasus przeznaczony dla Sił Samoobrony Japonii, jak na razie jedynego kwietna eksportowego.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Amerykanie ruszają z programem KC-Y”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc