Zaloguj
reklama Helikon-Tex
reklama Helikon-Tex

Amerykanie ruszają z programami wydłużenia eksploatacji samolotów bojowych

3 i 4 maja Departament Obrony Stanów Zjednoczonych oraz koncern Boeing poinformowali o rozpoczęciu prac nad pierwszymi egzemplarzami wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-16C/D Fighting Falcon oraz Boeing F/A-18E/F Super Hornet, które mają przejść proces wydłużenia okresu eksploatacji.

W przypadku pierwszego z typów prace będą realizowane przez stacjonującą w bazie lotniczej Ogden 573. Eskadrę Serwisowania Samolotów, która stanowi część kompleksu logistycznego USAF w powyższej bazie. Według planów proces wydłużenia eksploatacji przejdzie 300 F-16C/D Fighting Falcon – pierwszy z nich należy do zespołu akrobacyjnego Thunderbirds. W ramach prac każdy samolot zostanie certyfikowany do wydłużenia nalotu z 8 do 12 tys. godzin – prace przy każdym egzemplarzu mają trwać około 9 miesięcy i kosztować około 2,5 mln dolarów.

4 maja w zakładach Boeinga w St.Louis odbyła się uroczystość związana z rozpoczęciem prac przy wydłużeniu eksploatacji i gruntownej modernizacji pierwszego F/A-18E/F Super Hornet. Według planów każdy z nich otrzyma dodatkowych 3000 godzin nalotu, a także zostanie przebudowany do standardu Block III, która obejmie m.in. montaż konforemnych zbiorników paliwa. Proces modernizacji przejdzie około 350 Super Hornetów należących do wersji Block II.

W obu przypadkach wydłużenie eksploatacji obu typów samolotów ma związek z faktem braków finansowych na nowe maszyny bojowe, opóźnienia programów następców oraz możliwości ofensywne wystarczające na kolejne lata służby.

(ŁP) Foto: Boeing
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc