Zaloguj

Amerykanie rozpoczynają prace przy czwartym okręcie typu America

30 kwietnia Departament Obrony Stanów Zjednoczonych oraz koncern stoczniowy Huntington Ingalls Industries podpisali umowę w sprawie rozpoczęcia prac stoczniowych nad czwartym wielozadaniowym okrętem desantowym typu America.


Kwietniowe porozumienie ma wartość 187,5 mln dolarów i ma zostać zrealizowane do lutego 2024 roku. Obejmuje zakup materiałów i komponentów niezbędnych do budowy jednostki, która będzie prowadzona w stoczni w Pascagoula. Nowy okręt kryje się obecnie wyłącznie pod alfanumerycznym oznaczeniem LHA-9 - będzie czwartym przedstawicielem typu America, a jednocześnie drugim zbudowanym w wersji Flight I.

Obecnie US Navy eksploatuje prototypowy USS America (wcielony do służby w październiku 2014 roku), a drugi okręt serii – USS Tripoli – został już dostarczony przez stocznię i oczekuje na uroczystość wcielenia. W Pascagoula prowadzone są prace przy trzecim, który otrzymał nazwę USS Bougainville (stępka została położona 14 marca 2019 roku).

Pierwsze dwa okręty zostały zbudowane w wersji Flight 0, której cechą charakterystyczną był brak wewnątrzkadłubowego doku dla środków amfibijnych. Dzięki temu oba dysponują rozbudowaną przestrzenią hangarową oraz magazynową - przerzut sił desantowych może odbywać się wyłącznie przy pomocy ciężkich śmigłowców transportowych lub samolotów transportowych pionowego startu i lądowania. Był to powrót do koncepcji śmigłowcowców desantowych typu Iwo Jima, które później zostały zastąpione przez wielozadaniowe okręty typów Tarawa i Wasp (w obu przypadkach jednostki otrzymały dok dla środków amfibijnych).

Pierwsze doświadczenia operacyjne z USS America doprowadziły do powrotu do wielozadaniowej koncepcji okrętów wyposażonych w wewnątrzkadłubowe doki. Według obecnych planów wersja Flight I ma być reprezentowana przez dziewięć jednostek.

(Łukasz Pacholski) Foto: US Navy
reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

One comment on “Amerykanie rozpoczynają prace przy czwartym okręcie typu America”

  1. Po chuj. Jak może mały chiński robaczek załatwić cały lotniskowiec.epiej dać kasę na opiekę medyczną dla wszystkich.

  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc