Zaloguj

Amerykanie rozpoczynają prace przy czwartym okręcie typu America

30 kwietnia Departament Obrony Stanów Zjednoczonych oraz koncern stoczniowy Huntington Ingalls Industries podpisali umowę w sprawie rozpoczęcia prac stoczniowych nad czwartym wielozadaniowym okrętem desantowym typu America.


Kwietniowe porozumienie ma wartość 187,5 mln dolarów i ma zostać zrealizowane do lutego 2024 roku. Obejmuje zakup materiałów i komponentów niezbędnych do budowy jednostki, która będzie prowadzona w stoczni w Pascagoula. Nowy okręt kryje się obecnie wyłącznie pod alfanumerycznym oznaczeniem LHA-9 - będzie czwartym przedstawicielem typu America, a jednocześnie drugim zbudowanym w wersji Flight I.

Obecnie US Navy eksploatuje prototypowy USS America (wcielony do służby w październiku 2014 roku), a drugi okręt serii – USS Tripoli – został już dostarczony przez stocznię i oczekuje na uroczystość wcielenia. W Pascagoula prowadzone są prace przy trzecim, który otrzymał nazwę USS Bougainville (stępka została położona 14 marca 2019 roku).

Pierwsze dwa okręty zostały zbudowane w wersji Flight 0, której cechą charakterystyczną był brak wewnątrzkadłubowego doku dla środków amfibijnych. Dzięki temu oba dysponują rozbudowaną przestrzenią hangarową oraz magazynową - przerzut sił desantowych może odbywać się wyłącznie przy pomocy ciężkich śmigłowców transportowych lub samolotów transportowych pionowego startu i lądowania. Był to powrót do koncepcji śmigłowcowców desantowych typu Iwo Jima, które później zostały zastąpione przez wielozadaniowe okręty typów Tarawa i Wasp (w obu przypadkach jednostki otrzymały dok dla środków amfibijnych).

Pierwsze doświadczenia operacyjne z USS America doprowadziły do powrotu do wielozadaniowej koncepcji okrętów wyposażonych w wewnątrzkadłubowe doki. Według obecnych planów wersja Flight I ma być reprezentowana przez dziewięć jednostek.

(Łukasz Pacholski) Foto: US Navy
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

One comment on “Amerykanie rozpoczynają prace przy czwartym okręcie typu America”

  1. Po chuj. Jak może mały chiński robaczek załatwić cały lotniskowiec.epiej dać kasę na opiekę medyczną dla wszystkich.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc