Zaloguj

Amerykanie rozpoczynają prace nad następcą CV-22 Osprey

17 września dowództwo US Special Operations Command poinformowało, że rozpoczęło prace analityczne związane z następcą samolotu transportowego pionowego startu i lądowania Bell/Boeing CV-22 Osprey, które znajdują się w zasobach US Air Force. 

Według upublicznionych informacji, USAF pozytywnie ocenia dotychczasową eksploatację CV-22 Osprey – obecnie w linii znajduje się około 50 egzemplarzy, które znajdują się na wyposażeniu czterech eskadr lotnictwa specjalnego, a także pojedynczej jednostki doświadczalnej. Część z nich pełni zadania poza granicami kraju, wśród obszarów zaangażowania wymienia się m.in. Bliski Wschód. 

Jednym z elementów, który budzi zainteresowanie użytkownika, to poprawa prędkości przelotowej - według upublicznionych wniosków, następca CV-22 Osprey miałby zapewnić możliwość przerzutu operatorów z prędkością maszyny odrzutowej. Nadal wymogiem jest zastosowanie możliwości pionowego startu i lądowania - może to oznaczać potrzebę opracowania nowej konstrukcji.  

Konsorcjum Bell i Boeing zaprojektowali i wdrożyli do produkcji samoloty V-22 Osprey, które są obecnie podstawowym środkiem transportu żołnierzy Piechoty Morskiej oraz operatorów sił specjalnych. Dodatkowo rozpoczęły się dostawy V-22 do pierwszego użytkownika eksportowego - Sił Samoobrony Japonii. Poza tym V-22, w wersji CMV-22B, jest wdrażany do eksploatacji w US Navy. Obecnie producenci oraz administracja amerykańska prowadzą działania marketingowe, których celem jest sprzedaż eksportowa kolejnych maszyn - wśród potencjalnych kierunków wymienia się Indonezję, Izrael oraz państwa Bliskiego Wschodu. 

(Łukasz Pacholski) Foto: USAF
reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc