Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Amerykanie dostarczają kolejne UH-60M Black Hawk do Jordanii

23 lipca Departament Obrony Stanów Zjednoczonych dostarczył Jordanii dwa kolejne wielozadaniowe śmigłowce transportowe Sikorsky UH-60M Black Hawk, które stanowią część pakietu pomocy wojskowej dla tego państwa.

Łącznie do października bieżącego roku Amerykanie dostarczą dwanaście UH-60M Black Hawk. Dołączą do 24 już eksploatowanych egzemplarzy. Pierwsze z nich znajdują się w linii od 1987 roku (trzy S-70A). Kolejne dostawy były związane z pogarszającym się poziomem bezpieczeństwa w regionie, a także zacieśniania sojuszu ze Stanami Zjednoczonymi – w ramach różnorodnych procedur do kraju trafiły kolejne 21 Black Hawki. Wśród nich znalazły się: osiem UH-60L (dostawa w 2007 roku), dwa UH-60M (dostawa w 2013 roku), osiem UH-60A (dostawa w 2015 roku) oraz trzy S-70i Black Hawk International z zakładów PZL Mielec. Większość z nich została sfinansowana z środków pomocowych Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych i jest przeznaczona do wsparcia sił specjalnych.

Sporym zaskoczeniem jest informacja o dostawie trzech S-70i Black Hawk International, gdyż producent nie informował o takiej transakcji. W lutym bieżącego roku poinformowano jedynie, że dziewięć egzemplarzy trafiły do nieujawnionych klientów – wówczas spekulowano, że trafiły one na Bliski Wschód. Obok Jordanii, gdzie trafiły trzy S-70i, pozostałe zakupiły (najprawdopodobniej) Zjednoczone Emiraty Arabskie. Utajnienie jest możliwe dzięki procedurze DCS (Direct Commercial Sale), która pozwala sprzedaż komercyjnych odmian sprzętu wojskowego bez informowania władz federalnych.

(ŁP) Foto: US Army
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc