Zaloguj

Alsace zwodowana

18 kwietnia w stoczni koncernu Naval Group w Lorient odbyła się uroczystość wodowania fregaty rakietowej FS Alsace, siódmej jednostki typoszeregu FREMM budowanej dla Marine Nationale.

Okręt jest jednocześnie pierwszym, z dwóch, przedstawicieli wersji obrony przeciwlotniczej. Wodowanie odbyło się trzynaście miesięcy od rozpoczęcia procesu budowy, według planów ma zostać dostarczony zamawiającemu w 2021 roku. FREMM w wersji obrony przeciwlotniczej mają otrzymać nową stację radiolokacyjną, rozbudowany zestaw środków łączności, a także trzy dodatkowe konsole w bojowym centrum informacji. Druga jednostka otrzyma nazwę Lorraine i ma wejść do służby w 2022 roku – obie zastąpią typ Cassard.

Obecnie Marine Nationale dysponuje pięcioma fregatami typoszeregu FREMM, które stacjonują w bazach w Breście oraz Tulonie. Wszystkie reprezentują wariant wielozadaniowy, mają już za sobą debiut bojowy – w kwietniu 2018 roku posłużyły do odpalenia pocisków manewrujących MdCN na cele w Syrii.

Obok Francji fregaty typoszeregu FREMM są eksploatowane przez Maroko, Egipt (w obu przypadkach zbudował je koncern Naval Group w Lorient), a także Włochy. Konstrukcja jest oferowana na eksport, wśród potencjalnych kierunków wymienia się Grecję oraz Stany Zjednoczone.

(ŁP) Foto: Naval Group
reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc