Zaloguj

Akademia Wojsk Lądowych rozszerzy swój system LSS GAMER o nowe funkcjonalności

Saab otrzymał zamówienie od Akademii Wojsk Lądowych imienia generała Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu na rozbudowę eksploatowanego oprzyrządowanego zestawu laserowych symulatorów strzelań (LSS) GAMER. Nowe zdolności symulatorów taktycznych przełożą się na znaczący wzrost funkcjonalności i możliwości udziału w międzynarodowych ćwiczeniach przez AWL.

Dzięki nowemu systemowi – Laserowemu Symulatorowi Taktycznemu (LST) – AWL zwiększy liczbę uczestników ćwiczeń oraz uzyska nowe funkcjonalności do eksploatowanego już zestawu LSS GAMER. Istotną nową funkcją jest dodanie 2-kierunkowych symulatorów balistycznych BT46 w ramach symulatorów broni przeciwpancernej. BT46 to wiodący na świecie symulator balistyczny, który odzwierciedla parametry uzbrojenia i amunicji, czas lotu, prędkość, trajektorię i punkt uderzenia symulowanego pocisku. Smuga pocisku i wybuch są pokazywane w celowniku strzelca. Aby oddać skuteczny strzał, operatorzy symulatorów wyposażonych w BT46 muszą uwzględnić kąt wyprzedzenia i podniesienia, dokładnie tak jak dzieje się to podczas użycia prawdziwej broni. Symulacja balistyki odbywa się przy użyciu precyzyjnej, bezpiecznej dla oczu technologii laserowej klasy 1. Symulator może być użyty do precyzyjnego treningu ogniowego i taktycznych ćwiczeń dwustronnych. System BT46 jest dobrze znany polskim załogom czołgów Leopard 2.

Jesteśmy dumni, że system GAMER spełnił wymagania Akademii Wojsk Lądowych w zakresie nowych, zaawansowanych możliwości, wymagających symulacji balistyki pocisków w czasie rzeczywistym. BT46 został sprawdzony w NATO i jesteśmy przekonani, że będzie on wspierał rozwój umiejętności strzeleckich i bojowych studentów AWL, jak również i innych polskich użytkowników – mówi Jyrki Kujansuu, Prezes Saab Technologies Poland.

W trakcie procedury przetargowej w trybie konkurencyjnym Saab musiał zademonstrować kluczowe technologie i zdolności, które miały udowodnić dojrzałość oferowanego rozwiązania, np. dokładność nadajnika laserowego, funkcje oprzyrządowania itd. zgodnie ze specyfikacją testów AWL.

Testy, które przeszedł Saab w ramach przetargu AWL wpisują się w ogólnoświatowy trend obowiązkowych prezentacji możliwości sprzętowych przez dostawców na rzecz Zamawiającego. Saab spostrzegł, że takie sprawdzenia przynoszą Zamawiającemu korzyści w zakresie możliwości oceny zgodności istniejących systemów, ograniczenia ryzyka projektów i identyfikowania technologii i rozwiązań, które najlepiej spełniają wymagania szkoleniowe – wyjaśnia Åsa Thegström, Szefowa Działu Szkolenia i Symulacji, Saab Dynamics.

AWL nabyła pierwszy system GAMER w 2016 r. i z powodzeniem wdrożyła go do szkolenia przyszłych oficerów Wojsk Lądowych i Wojsk Obrony Terytorialnej. Zarówno istniejący system LSS, jak i nowy system LST oferują, za pomocą szeregu interfejsów laserowych i radiowych, pełną interoperacyjność AWL z kluczowymi partnerami szkoleniowymi SZ RP w NATO. AWL jest członkiem międzynarodowej społeczności użytkowników laserowych systemów szkolenia – Interoperability User Community (IUC), – która obejmuje USA, Wielką Brytanię i Niemcy, a także Austrię, Czechy, Estonię, Finlandię, Holandię, Norwegię, Słowenię i Szwecję. W ramach społeczności omawiane są kwestie interoperacyjności, wspólnych ćwiczeń oraz rozwoju technologii laserowych systemów szkolno-treningowych. Zdolności nowego systemu LST pogłębią poziom integracji AWL z partnerami szkoleniowymi SZ RP i umożliwiają wspólne ćwiczenie nowych umiejętności.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc