Zaloguj
reklama PIT-RADWAR

Airbus Poland S.A. chroni polskie lasy

28 kwietnia Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych we Wrocławiu poinformowała o podpisaniu umowy z firmą Airbus Poland S.A. w sprawie realizacji usługi lotniczego wsparcia w zakresie ochrony przeciwpożarowej oraz zadań agrolotniczych na terenie południowo-zachodniej Polski.


Umowa ma wartość 1,6 mln złotych bez VAT i obejmuje okres do połowy lipca bieżącego roku. Została podpisana 27 marca i została poprzedzona negocjacjami pomiędzy stronami. Zastosowanie takiej procedury wynikało z faktu, że dwa nieograniczone postępowania przetargowe w powyższym zakresie zakończyły się niepowodzeniem. Umowa obejmuje wykonanie usług przy użyciu trzech samolotów, które łącznie mają wylatać 185 godzin (jednak nie później niż 15 lipca). Usługi będą świadczone na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu, a w uzasadnionych przypadkach także na terenie innych Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych.

Zgodnie z przeprowadzoną analizą zagrożenia pożarowego w 2019 r. w miesiącu marcu, kwietniu i maju na terenie RDLP we Wrocławiu wystąpiło 107 pożarów na pow. 34,17 ha.

Wydział Usług Lotniczych firmy Airbus Poland S.A. eksploatuje 25 samolotów M-18B Dromader, które poprzez umowy realizują usługi przeciwpożarowe i agrolotnicze od lat. W drugiej połowie kwietnia sześć samolotów wspierało akcje gaśnicze na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego. Jak, jako pierwszy, poinformował Rynek Lotniczy, samoloty należące do Airbus Poland S.A. wykonały loty o łącznym czasie 145 godzin. W ich trakcie piloci dokonali 172 zrzuty wody. Była to największa akcja przeciwpożarowa w Polsce od 1992 roku – wnioski z niej będą najprawdopodobniej skutkować w najbliższej przyszłości zakupami na potrzeby Straży Pożarnej oraz Policji dodatkowego sprzętu przeciwpożarowego.

(Łukasz Pacholski) Foto: Port Lotniczy Olsztyn-Mazury
reklama PCO

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc