Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Airbus dostarczył pierwszy H160 przeznaczony dla Marine Nationale

Airbus dostarczył pierwszy egzemplarz śmigłowca H160, który trafi do Marine Nationale. Fot. Airbus Helicopters

19 maja w zakładach koncernu Airbus we Francji odbyła się uroczystość dostarczenia pierwszego wielozadaniowego śmigłowca H160 w konfiguracji poszukiwawczo-ratowniczej SAR, który ma był wykorzystywany przez francuskie lotnictwo morskie.


Formalnym właścicielem maszyny jest cywilne konsorcjum obejmujące firmy Airbus, Babcock oraz Safran Helicopter Engines. W ramach umowy pomiędzy DGA oraz powyższym konsorcjum, lotnictwo morskie wzbogaci się o sześć H160 (cztery zamówione w lutym 2020 roku, a dwa kolejne w maju 2021), które mają pozwolić na zastąpienie dotychczas eksploatowanych Alouette III w zadaniach poszukiwawczo-ratowniczych SAR w oparciu o trzy bazy ratownicze. Wyposażenie ma obejmować wciągarkę ratowniczą oraz optoelektroniczną głowicę obserwacyjną Safran EuroFlir 410. Obecnie pierwszy egzemplarz H160 trafił do zakładów firmy Babcock, gdzie zaplanowano zakończenie instalacji docelowego wyposażenia pokładowego. Dostawa do użytkownika ma zostać zrealizowana jeszcze w bieżącym roku. Okres leasingu wynosi dziesięć lat.

Rozwijany przez koncern Airbus wielozadaniowy śmigłowiec H160 ma już specjalną linię militarną – H160M Guépard. Pierwszym użytkownikiem mają być francuskie siły zbrojne, które planują zamówienie 169 egzemplarzy dla wszystkich rodzajów sił zbrojnych. Pozwolą na zastąpienie obecnie wykorzystywanych wiropłatów. Dodatkowo francuska Żandarmeria zamówiła dziesięć H160, które mają stanowić wzmocnienie sił specjalnych przed letnimi Igrzyskami Olimpijskimi w Paryżu zaplanowanymi na 2024 rok.

 

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc