Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Agencja Uzbrojenia kontynuuje zakupy spadochronów TPDS-LLT

Fot. Łukasz Pacholski

26 maja Agencja Uzbrojenia poinformowała o podpisaniu umowy z firmą Parasnake Arkadiusz Szewczyk w sprawie zakupu kolejnej partii spadochronów desantowych TPDS-LLT, które trafią na wyposażenie wybranych jednostek Wojska Polskiego.

Przedmiotem umowy, zawartej 19 maja, jest zakup 33 kompletów TPDS-LLT z opcją na kolejnych siedem (dostawy w latach 2023-24), które kosztowały Skarb Państwa 4,1 mln PLN z VAT. W zawarciu umowy zastosowano procedurę negocjacji z wybranym podmiotem bez wcześniejszej publikacji o zamówieniu – ma to związek z faktem, że firma Parasnake Arkadiusz Szewczyk jest głównym dostawcą tego typu spadochronów w ostatnich latach (przynajmniej 90 spośród 150 eksploatowanych kompletów). Dodatkowo jest to wyłączny reprezentant producenta na rynku krajowym. Jak wskazuje zamawiający, ewentualna zmiana dostawcy oraz produktu mogłaby skutkować problemami logistyczno-szkoleniowymi.

Agencja Uzbrojenia sukcesywnie zamawia kolejne komplety taktycznych spadochronów desantowych z wolnym systemem otwarcia TPDS-LLT. W maju ubiegłego roku, za kwotę 8,2 mln PLN z VAT, zamówiono 80 kompletów wraz z pakietami części zamiennych oraz zestawów do nauki układania spadochronu zapasowego. Dostawy zrealizowano do końca listopada ubiegłego roku. Wówczas, w ramach opcji, zamawiający uwzględnił opcję na rozszerzenie zamówienia o dziesięć kolejnych kompletów.

Pierwsze spadochrony TPDS-LLT trafiły na wyposażenie Wojska Polskiego w 2015 roku. Są wykorzystywane przez wybrane pododdziały, m.in. personel 6. Brygady Powietrznodesantowej.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc