Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Agencja Uzbrojenia chce kupić kolejne mosty towarzyszące MS-20

Fot. Agencja Uzbrojenia

14 kwietnia rzecznik prasowy Agencji Uzbrojenia, ppłk Krzysztof Płatek, poinformował, że Agencja Uzbrojenia rozpoczęła negocjacje Ośrodkiem Badawczo-Rozwojowym Urządzeń Mechanicznych OBRUM Sp. z o.o. z Gliwic w sprawie zamówienia kolejnej partii mostów towarzyszących MS-20.

Jak wskazuje rzecznik, mowa o „kilkudziesięciu” mostach na podwoziu samochodowym. Wojsko Polskie eksploatuje dwanaście mostów towarzyszących MS-20 Daglezja, których dostawy zakończono w 2017 roku. Poza dwunastką egzemplarzy w Polsce, cztery kolejne wyprodukowano i dostarczono w 2021 roku do Socjalistycznej Republiki Wietnamu.

Obecne negocjacje to kolejna próba zwiększenia liczby mostów tego typu w Wojsku Polskim. W ostatnich latach (ówczesny) Inspektorat Uzbrojenia próbował zamówić dziesięć (w tym pięć w opcji kontraktowej) MS-20. Niestety ostatnia próba zakończyła się unieważnieniem postępowania we wrześniu 2019 roku. Powodem tego kroku było ograniczenie środków budżetowych przeznaczonych na realizację zamówienia.

W strukturach Wojska Polskiego mosty MS-20 stanowią jeden z istotnych elementów modernizacji technicznej. Należy pamiętać, że w grudniu 2020 roku podpisano także umowę na realizację programu mobilnych mostów składanych MS-40 (konsorcjum składające się z firm H.Cegielski-Poznań S.A. oraz Grupa WB). Z kolei w czerwcu 2022 roku Agencja Uzbrojenia podpisała umowę ramową z CNIM System Industries (Constructions Industrielles de la Méditerranée) na dostawy parków pontonowych PFM.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc