W imprezie biorą udział kluczowi gracze świata lotniczego: Airbus, Boeing, Lockheed Martin, Thales, i wiele innych. Nie zabraknie największych firm z Doliny Lotniczej takich jak: Polskie Zakłady Lotnicze w Mielcu, Pratt & Whitney Rzeszów S.A, Pratt & Whitney Kalisz, WSK „PZL – Świdnik”, MTU Aero Engines Polska, Safran Transmission Systems Poland, Hamilton Sundstrand Poland, Goodrich Aerospace Poland, Avio Polska, Heli One Poland, MTU Aero Engines Polska.
Przedsięwzięcie organizowane jest wspólnie przez Województwo Podkarpackie i firmę ABE - Advanced Business Events. To europejski lider w organizacji spotkań biznesowych. Jej oddział BCI Aerospace specjalizuje się w organizowaniu spotkań biznesowych dedykowanych dla specjalistów z branży lotniczej i zbrojeniowej. Partnerem strategicznym wydarzenia jest Stowarzyszenie Dolina Lotnicza. To wiodący klaster Województwa Podkarpackiego, zrzesza firmy również spoza Podkarpacia. Dolina Lotnicza skupia około 90 proc. krajowej produkcji przemysłu lotniczego. W jej ramach funkcjonuje obecnie ponad 150 podmiotów związanych z lotnictwem, które zatrudniają ponad 25 000 pracowników. Jej głównym celem jest umocnienie pozycji południowo-wschodniej Polski jako jednego z wiodących w Europie regionów przemysłu lotniczego. Prowadzi działania, których celem jest poprawa istniejącej bazy produkcyjnej, stworzenie trwałej sieci poddostawców oraz efektywnego kosztowo łańcucha dostawców. Dolina Lotnicza jest znakomitym projektem także dlatego, że przyciąga inwestorów zagranicznych oraz współpracuje z innymi europejskimi ośrodkami przemysłu lotniczego. Klaster ten słynie także ze współpracy firm z uczelniami technicznymi, instytutami naukowymi i jednostkami badawczymi.
Podkarpacie jest sprzyjającym regionem dla lotnictwa i nowych inwestorów. To tutaj 12 kwietnia 2017 roku, wicepremier Mateusz Morawiecki uczestniczył w otwarciu firmy Aero Gearbox International, która jest spółką joint venture powołaną wspólnie przez Rolls-Royce i Safran Transmission Systems. W fabryce zlokalizowanej w Ropczycach będą powstawać układy przeniesień napędu (ADT) napędzające samoloty Airbus A350 XWB i A330-NEO oraz znajdujących zastosowanie w samolotach dla biznesu.
Podkarpackie może poszczycić się ponad 100-letnią tradycją w branży lotniczej i ponad 80-letnim doświadczeniem w produkcji samolotów oraz szkoleniem personelu lotniczego. Podwaliny mocnego i prężnie rozwijającego się przemysłu lotniczego zostały zbudowane w ramach planu Centralnego Okręgu Przemysłowego, który dziś obchodzi swoją 80-rocznicę. Z kolei od ponad 65 lat Politechnika Rzeszowska kształci kadrę inżynierską przygotowaną do prowadzenia badań naukowych, wdrażania innowacyjnych rozwiązań. Jest to nowoczesny ośrodek naukowy ściśle powiązany z przemysłem i równocześnie jedna z najlepszych polskich uczelni technicznych.
Wykształcony, wykwalifikowany i doświadczony personel znajduje zatrudnienie w ponad 150 firmach lotniczych, które wchodzą w skład prężnie funkcjonującej Doliny Lotniczej, najbardziej znanego i jednego z największych klastrów przemysłowych. Należą do niego także przedsiębiorstwa z ościennej Małopolski i Lubelszczyzny, a także Województwa Świętokrzyskiego. Głównym celem jest umocnienie pozycji południowo-wschodniej Polski jako jednego z wiodących w Europie regionów przemysłu lotniczego poprzez poprawę istniejącej bazy, stworzenie trwałej sieci poddostawców oraz efektywnego łańcucha dostawców. Firmy Doliny Lotniczej zatrudniają ponad 25 000 pracowników.
[cycloneslider id="adm"]
Foto: Anna Zakrzewska
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu