Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

ADEX 2023 ‒ nowości Korea Aerospace Industries

Podczas wystawy ADEX 2023 koncern Korea Aerospace Industries zaprezentował szereg perspektywicznych, jak również dobrze znanych rozwiązań. Ze zrozumiałych względów szczególnie duże zainteresowanie budzi samolot wielozadaniowy KF-21. Fot. Zbiory Autora

Podczas seulskiej wystawy International Aerospace & Defense Exhibition (ADEX 2023, 1722 października) koncern Korea Aerospace Industries zaprezentował nowe rozwiązania z sektora powietrznego i kosmicznego.

Oddzielną część stoiska KAI poświęcił rozwiązaniom przyszłości. W formie modeli redukcyjnych zaprezentowano perspektywiczny wielozadaniowy samolot bojowy KF-21, opracowywany w ramach wspólnego południowokoreańsko-indonezyjskiego programu. Samolot ten miałby stanowić wg lokalnych mediów przedmiot zainteresowania także polskich Sił Powietrznych i przemysłu, ale wydają się to być na razie zbyt daleko idące hipotezy. Towarzyszyć KF-21 miałby zestaw bezzałogowych statków powietrznych („lojalnych skrzydłowych”), mogących pełnić różne funkcje. Towarzyszą im, zaprezentowane także jako modele, śmigłowce uzbrojone LAH (lądowy) i MAH (morski). Same bezzałogowe statki powietrzne otrzymały własną strefę na stoisku, przy znalazło się w niej miejsce dla bezzałogowego statku powietrznego podwójnego przeznaczenia (cywilnego i wojskowego), bezzałogowego statku powietrznego VTOL i dla rozpoznawczego bezzałogowca szczebla operacyjnego. Uzupełnienie oferty koncernu stanowić ma wielozadaniowy samolot transportowy MC-X.

Wśród nowych rozwiązań zaprezentowano również te z obszaru szkolenia pilotów. Fot. KAI

W strefie sektora kosmicznego zwiedzający mogą zapoznać się z różnego typu satelitami, ale nie tylko. Zaprezentowano także makietę rodzimej rakiety nośnej Nuriho (została ona wystrzelona w maju 2022 r.) i platformę analityczną do obróbki zdjęć pochodzących z rozpoznania satelitarnego. W strefie symulatorów zwiedzający mogą zaznajomić się z rozwiązaniami treningowymi, w tym z możliwością szkolenia pilotów KF-21 (w przyszłości zapewne nie tylko) z wykorzystaniem gogli VR.

Prezes KAI Kang Goo-Young powiedział: Na tegorocznej wystawie ADEX można zobaczyć w jednym miejscu wszystkie przyszłe platformy, nad którymi pracuje KAI. Dzięki nim, do 2050 r. KAI stanie się siódmą co do wielkości firmą z branży lotniczej na świecie ze sprzedażą na poziomie 40 bilionów KRW. Kang dodał: To będzie czas, żeby poznać wizję KAI jako wiodącej firmy w koreańskim przemyśle lotniczym i obronnym.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc