Zaloguj

A400M dla Luksemburga oblatany

13 kwietnia koncern Airbus poinformował o oblataniu średniego samolotu transportowego A400M Atlas przeznaczonego dla Luksemburga - powyższe państwo, będące jednym z uczestników programu A400M, zamówiło jeden egzemplarz.

Maszyna spędziła w powietrzu pięć godzin, w tym czasie sprawdzono pracę systemów pokładowych. Start i lądowanie odbyło się z lotniska w Sewilli, gdzie mieści się centrum montażu ostatecznego A400M Atlas – Luksemburg jest przedostatnim państwem, które oczekuje na rozpoczęcie dostaw. Pojedynczy egzemplarz będzie eksploatowany wspólnie z siedmioma maszynami zamówionymi przez Belgię. W przypadku obu państw dostawy mają rozpocząć się dopiero w bieżącym roku.

Airbus zebrał dotychczas zamówienia na 174 samoloty transportowe A400M Atlas spośród których dostarczono ponad 80. Ze względu na brak nowych kontraktów eksportowych (poza Malezją, która zakupiła cztery brak kolejnych sukcesów) obecnie producent rozpoczął już procedurę ograniczenia tempa produkcji w celu wydłużenia życia linii montażowej. Brak sukcesów jest związany m.in. z czynnikami politycznymi, Niemcy skutecznie hamują możliwość sprzedaży samolotów do Arabii Saudyjskiej, która poszukuje następców dla obecnie eksploatowanych Lockheed Martin C-130 Hercules.

(ŁP) Foto: Airbus
reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc