Zaloguj
reklama Helikon-Tex
reklama Helikon-Tex

A400M Atlas w roli samolotu tankowania powietrznego

6 lipca Bundeswehra poinformowała, że w Jordanii wylądował średni samolot transportowy A400M Atlas należący do Luftwaffe, którego głównym zadaniem będzie pełnienie roli samolotu tankowania powietrznego wspierającego lotnictwo koalicji uczestniczące w działaniach przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu.

Jest to pierwsza misja A400M w roli maszyny tankowania powietrznego. Samolot dysponuje dwoma, podskrzydłowymi, zasobnikami z giętkimi przewodami tankującymi – oznacza to, że maszyna będzie mogła wspierać wielozadaniowe samoloty bojowe dysponujące taką opcją (w większości europejskie oraz należące do lotnictwa morskiego i piechoty morskiej Stanów Zjednoczonych). Przede wszystkim odbiorcami paliwa mają być Panavia Tornado należące do Luftwaffe, które z terytorium Jordanii wykonują loty rozpoznawcze na rzecz koalicji. Według komunikatu, misja ma trwać kilka tygodni, która przyniesie cenne doświadczenia na przyszłość. Dotychczas Luftwaffe realizowała testy oraz ćwiczenia z wykorzystaniem samolotów Panavia Tornado oraz Eurofighter Typhoon.

Luftwaffe stanie się największym użytkownikiem średnich samolotów Airbus A400M Atlas. W czerwcu użytkownik odebrał 30. seryjny egzemplarz, jednocześnie piąty w bieżącym roku. Łącznie Niemcy zamówili 53, których uzupełnieniem będzie niewielka liczba Lockheed Martin C-130J Super Hercules, które będą służyć do wsparcia działań specjalnych.

Od samego początku programu Airbus zakładał, że obok zadań transportowych, drugim z najważniejszych będzie uzupełnianie paliwa w powietrzu. W tej roli maszyny mają możliwość podwieszenia dwóch zasobników z giętkimi przewodami tankującymi.

(ŁP) Foto: Bundeswehr
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc