Podobnie jak dwa lata temu, także i w tym roku na targach Eurosatory zaprezentowano kilkadziesiąt bezzałogowych systemów powietrznych (BSP) różnych klas i typów. Z tego powodu ich przegląd obejmie tylko te najważniejsze i najbardziej interesujące.
Polska w tym roku była reprezentowana przez dwa BSP pochodzące z WB Group. Co ciekawe, pierwszy z nich – FlyEye – nie pojawił się na stoisku WB Group, ale... na ekspozycji francuskiej firmy Safran. Polski bezzałogowiec został zaprezentowany jako maszyna towarzysząca manekinowi ubranemu w wyposażenie francuskiego „żołnierza przyszłości” FELIN 2015. Opisany jako mini BSP zdolny do działań dziennych i nocnych i z etykietką „combat proven” FlyEye był jedynym prezentowanym w tym kontekście systemem. Co więcej Safran zwyciężył niedawno w konkursie francuskiej armii na taktyczny BSP średniego zasięgu i do użytkowania w Siłach Lądowych Francji trafią niedługo jego bezzałogowce Patroller (jeden BSP tego typu został zaprezentowany na wystawie plenerowej). Bardzo możliwe, że Francuzi będą chcieli mieć BSP różnych klas zdolne do wzajemnego współdziałania, pochodzące od jednego producenta. W grę wchodzi pozyskanie przez Siły Lądowe Francji 70 mini BSP. Gdyby Francuzi zdecydowali się na zakup bezzałogowców FlyEye, byłby to bardzo prestiżowy kontrakt dla WB Group.
Drugim polskim bezzałogowcem był, prezentowany bezpośrednio na stoisku WB Group, bojowy BSP Warmate, dokonujący samobójczego ataku z użyciem przeciwpancernej głowicy bojowej albo o charakterze odłamkowo-burzącym, a opcjonalnie mogący także służyć jako mikro BSP do zadań rozpoznawczych (taktyczny promień działania 10 km).
Na przeciwko stoiska WB Group znajdowała się ekspozycja narodowa Estonii. Kraj ten już dwa lata temu zwrócił na siebie uwagę bogatą ofertą systemów bezzałogowych, a w tym roku było jeszcze bardziej ciekawie. Stało się tak dzięki obecności dwóch firm. Pierwszą była znana z poprzedniej edycji targów Eli, prezentująca niewielki quadrokopter z charakterystycznym podłużnym kadłubem – ELIX-XL. Bezzałogowiec ten, o masie startowej 5,1 kg może operować w promieniu do 7 km (w zależności od konfiguracji łącza transmisji danych) i działać przez czas do 45 minut. Jak zapewnia producent, obsługi tego BSP można się nauczyć w ciągu kilku godzin, m.in. dzięki temu że jego start i lądowanie odbywa się automatycznie. ELIX-XL może zostać wyposażony w stabilizowaną w trzech osiach głowicę obserwacyjną z kamerą telewizyjną Sony FCB-EH 3150 lub głowicę z kamerą termowizyjną FLIR TAU-2. Zaletą tego BSP jest łatwość przenoszenia i przygotowania do lotu. Kontrola jest prowadzona ze wzmocnionego laptopa, za pośrednictwem niewielkiej anteny rozstawionej na teleskopowym trójnogu.
O prawdziwej potędze Estonii w systemach bezzałogowych świadczyła jednak obecność drugiej firmy, debiutującej na Eurosatory – Threod Systems. Przedstawiła ona całą gamę BSP z aparatami latającymi od klasy mikro, po sporej wielkości maszyny taktyczne.
Najmniejszym z prezentowanych był BSP KX-4 LE wykorzystujący dużego quadrokoptera (50 cm wysokości, 138 cm długości po rozłożeniu wirników) z silnikiem elektrycznym. Bezzałogowiec ten może utrzymywać się w powietrzu od 45 (z ładunkiem użytecznym 2,5 kg) do 70 minut (bez ładunku), a maksymalnie może unieść ładunek 6,1 kg przy masie własnej 10,6 kg. Znaczny udźwig pozwala BSP KX-4 LE na przenoszenie optoelektronicznej głowicy obserwacyjnej z kamerą HD światła dziennego z 30-krotnym elektrooptycznym zoomem oraz dwoma czujnikami termowizyjnymi, a opcjonalnie także laserową stacją pomiaru odległości i podświetlenia celu.
Kolejnym bezzałogowcem z Threod System jest mini BSP EOS zbudowany w układzie górnopłata z silnikiem elektrycznym napędzającym dwułopatowe śmigło ciągnące i usterzeniem motylkowym. Aparat ten startuje z ręki i ląduje na spadochronie. W powietrzu może przebywać do 2 godzin, operując na wysokości 300-1000 m i działając w promieniu do 15 km (po odpowiednim dostosowaniu ten ostatni parametr może mieć dwukrotnie większą wartość). Masa startowa BSP EOS to 7,4 kg, w tym 1,5 kg wyposażenia zadaniowego, którym jest optoelektroniczna głowica obserwacyjna z kanałem telewizyjnym i termowizyjnym. Do szczególnych zalet BSP EOS należy bardzo niski poziom emitowanego hałasu.
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu