Zbieżność celów globalnych firm zbrojeniowych oraz polskiego giganta zbrojeniowego i jego firm zależnych pozwoliły na podpisanie w ostatnich latach szeregu listów intencyjnych i memorandów o współpracy. Zagraniczny przemysł, pragnący wejść do gry o największe polskie kontrakty modernizacyjne oraz PGZ, chcąca pozyskać nowe technologie, wejść z produktami na nowe rynki oraz zostać wpleciona do głównego nurtu międzynarodowego łańcucha dostaw sprzętu wojskowego, sukcesywnie realizują działania mające przygotować grunt do przyszłej współpracy. Dotychczas PGZ podpisała porozumienia o współpracy m.in. z następującymi firmami:
Z całą pewnością nadchodzące miesiące i lata przyniosą kolejne tego rodzaju porozumienia a czas pokaże, które z nich przekształcą się w rzeczywistą współpracę. W znacznym stopniu jest to zależne nie od samej PGZ, a raczej od decyzji Ministerstwa Obrony Narodowej odnośnie wyboru zagranicznych dostawców w poszczególnych programach modernizacyjnych.
Działania PGZ w zakresie współpracy międzynarodowej to jednak nie tylko listy i memoranda z firmami zachodnimi. Grupa oraz jej spółki zależne współpracują także z głównym partnerem na wschodzie – ukraińskim UkrOboronProm. W roku 2016 firmy podpisały porozumienie o strategicznej współpracy, które stanowi podwalinę dalszych wspólnych działań. W czerwcu b.r. należąca do PGZ firma PCO S.A. podpisała z Ukrinmasz (spółka zależna ukraińskiego giganta) dwie umowy dotyczące dostaw sprzętu optoelektronicznego w celu modernizacji ukraińskich wozów bojowych. Działalność PCO na Ukrainie trwa zresztą już od lat, m.in. w formie dostarczania gogli noktowizyjnych dla pilotów śmigłowców. Także firmy Mesko, HSW oraz Bumar Łabędy prowadzą rozmowy o współpracy lub już ją prowadzą ze swoimi ukraińskimi odpowiednikami, należącymi do UkrOboronProm. Co ważne, współpraca PGZ z ukraińskim gigantem zbrojeniowym jest jednoznacznie wspierana przez polskie władze jako element wzmacniania strategicznych relacji Polski i Ukrainy. Tym samym istnieje większa szansa na jej dalszy rozwój niż ma to miejsce w przypadku firm zachodnich.
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu