Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Narodowy System Informacji Satelitarnej (NSIS) – jedno miejsce, wiele danych

Fot. POLSA

System NSIS, czyli Narodowy System Informacji Satelitarnej, który uruchomiła w czerwcu ub.r. Polska Agencja Kosmiczna oferuje bezpłatny dostęp do zaawansowanych danych satelitarnych, produktów analitycznych oraz usług. Tym samym wspiera administrację publiczną, rozwój kluczowych sektorów gospodarki, a także codzienne życie mieszkańców kraju. NSIS to fundament cyfrowej transformacji Polski, wprowadzający nowoczesne technologie satelitarne do zarządzania przestrzenią i zasobami.

NSIS integruje dane pochodzące z różnych źródeł, m.in. takich jak europejski program Copernicus (czyli największy europejski system obserwacji Ziemi) czy organizacja EUMETSAT, a w przyszłości również z polskich misji satelitarnych System zaprojektowano z myślą o dostarczaniu precyzyjnych informacji użytkownikom działającym w obszarach takich jak planowanie przestrzenne, rolnictwo, ochrona środowiska czy zarządzanie kryzysowe. Dzięki temu możliwe jest efektywne podejmowanie decyzji opartych na wiarygodnych danych i wspieranie zrównoważonego rozwoju.

- Największą wartością platformy jest zgromadzenie w jednym miejscu niezależnie dotąd działających serwisów oraz produktów związanych z danymi satelitarnymi. Wcześniej wszystkie tego typu zasoby były rozproszone, przez co ich potencjał informacyjny był niewielki dla odbiorcy. Ich integracja otwiera zupełnie nowy rozdział dla tej dziedziny i użytkowników. Dodatkowo usługa jest dostępna dla wszystkich, a także bezpłatna – podkreśla Jolanta Orlińska, dyrektor Departamentu Obserwacji Ziemi w Polskiej Agencji Kosmicznej.

System NSIS opiera się na trzech kluczowych komponentach, które odpowiadają na różnorodne potrzeby użytkowników. Portal NSIS pozwala na przeprowadzanie zaawansowanych analiz przestrzennych, takich jak monitorowanie zmian pokrycia terenu czy analiza zagrożeń naturalnych. Rynek usług łączy potrzeby użytkowników z gotowymi rozwiązaniami technologicznymi, wspierając innowacyjność i rozwój sektora kosmicznego. Z kolei Baza wiedzy stanowi zbiór informacji o praktycznym wykorzystaniu danych satelitarnych, dostępne zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych użytkowników.

Dane satelitarne dostarczane przez NSIS odgrywają niezwykle istotną rolę w monitorowaniu i zarządzaniu kluczowymi procesami środowiskowymi oraz społeczno-gospodarczymi. System umożliwia analizę zmian w pokryciu terenu, ocenę kondycji roślin i terenów leśnych oraz monitorowanie miejskich wysp ciepła. Dodatkowo dane hydrologiczne, takie jak wskaźnik NDWI (pomaga ocenić obszar, skupiając się na obecności i zasięgu wód powierzchniowych), wspierają zarządzanie gospodarką wodną. Z kolei informacje o suszach rolniczych pomagają w podejmowaniu decyzji w sektorze rolnictwa.

Narodowy System Informacji Satelitarnej to narzędzie dostępne dla szerokiego grona odbiorców. Administracja publiczna korzysta z niego w zakresie lepszego zarządzania zasobami, realizacji zadań nadzorczych i podejmowania decyzji strategicznych. Przedsiębiorcy znajdują w NSIS wsparcie dla działań innowacyjnych w takich obszarach jak rolnictwo, energetyka czy urbanistyka. Naukowcy i edukatorzy mają dostęp do bogatych zbiorów danych wspierających badania i dydaktykę. Platforma jest również otwarta dla obywateli, oferując informacje wspomagające zrozumienie otaczających ich procesów oraz podejmowanie świadomych decyzji w codziennym życiu.

NSIS wpisuje się w cele Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności, wzmacniając cyfryzację kraju oraz podnosząc konkurencyjność polskiej gospodarki. W najbliższym czasie platforma będzie rozwijana o nowe produkty i funkcje, a także zostaną zorganizowane szkolenia dla administracji publicznej, co dodatkowo zwiększy jej użyteczność. Polska Agencja Kosmiczna zaprasza do odwiedzenia strony NSIS Platforma i odkrycia możliwości, jakie oferują dane satelitarne dla zarządzania, analizy i podejmowania decyzji w każdej dziedzinie życia: https://nsisplatforma.polsa.gov.pl/.

Źródło: informacja prasowa POLSA

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc