Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Grecja kupuje system rakietowy PULS

Grecja prawdopodobnie kupi 38 polowych wyrzutni rakiet Elbit PULS. Fot. Ministerstwo Obrony Danii

5 grudnia greckie media poinformowały, że rząd i dowództwo sił zbrojnych tego państwa zaaprobowały plan zakupu polowych systemów rakietowych Elbit Systems PULS.

Program został już zaaprobowany przez: Sztab Generalny Greckich Sił Zbrojnych, parlament i rządową Radę Bezpieczeństwa Narodowego. Według greckich mediów, Wojska Lądowe Republiki Greckiej (Ellinikós Stratós) miałaby otrzymać 38 wyrzutni, których wartość (wraz z amunicją, częściami zamiennymi itp.) szacowana jest na ok. 500 mln EUR. Miałyby zostać rozmieszczone, co nie powinno dziwić, wzdłuż granicy z Turcją ‒ w regionie Ewros (Zachodnia Tracja, przylegająca bezpośrednio do tureckich granic w Europie) i na wyspach Morza Egejskiego. Jako nośnik mają zostać zastosowane samochody ciężarowe produkcji włoskiej firmy Iveco. PULS został po raz pierwszy zaprezentowany przedstawicielom Sztabu Generalnego Greckich Sił Zbrojnych latem 2023 r. W toku negocjacji, wg greckich mediów, ustalono jakoby szeroki udział lokalnego przemysłu w produkcji systemów, choć szczegółów dotąd nie podano, zapewne z powodu niepodpisania umowy. System PULS zastąpi obecnie wykorzystane wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe M270 zakupione w Stanach Zjednoczonych. Zakładano pierwotnie modernizację 24 z 36 posiadanych wyrzutni (przewidywany koszt 1,81 mld EUR), następnie zredukowano ich liczbę do 12, po czym prawdopodobnie zarzucono projekt na rzecz wymiany starych systemów rakietowych na nowoczesne.

System PULS oferuje otwartą architekturę, umożliwiającą integrację istniejących i perspektywicznych systemów łączności oraz dowodzenia, a także elastyczność w dostosowywaniu się do specyficznych wymagań kontrahenta. Standardowo na kołowym nośniku montowany jest moduł wyrzutni z dwoma pakietami transportowo-startowymi do rakiet niekierowanych i pocisków kierowanych różnego typu. Mogą to być: 122 mm rakiety Accular (po 18 rakiet w pakiecie o zasięgu do 35 km), 160 mm pociski kierowane Accular (po 10 w pakiecie o zasięgu do 40 km), 306 mm pociski EXTRA (po cztery w pakiecie o zasięgu do 150 km),  pociski balistyczne Predator Hawk (po dwa w pakiecie o zasięgu do 300 km lub 370 km w wersji izraelskiej) i amunicję krążącą Sky Striker (do 100 km). Wyrzutnię PULS można zintegrować z wieloma typami  platform kołowych i gąsienicowych, co pozwala na dostosowanie do potrzeb konkretnego użytkownika, a stąd znaczne obniżenie kosztów utrzymania i szkolenia.

Jeśli zakup dojdzie do skutku (co w przypadku Grecji bynajmniej nie jest takie oczywiste), będzie to kolejny sukces izraelskiej firmy w europejskim państwie NATO. Systemy rakietowe PULS zostały już kupione lub wybrane przez armie: Danii, Holandii, Niemiec i Hiszpanii, trwają też negocjacje z Norwegią.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc