7 grudnia Ministerstwo Obrony Argentyny poinformowało o zatwierdzeniu międzyrządowej umowy LOA ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie zakupu uzbrojenia i niezbędnego wyposażenia dodatkowego do wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-16AM/BM Fighting Falcon.
Szczegóły umowy nie zostały upublicznione. Ogólnikowo mowa o zakupieniu usługi szkolenia pilotów oraz personelu obsługi naziemnej, wsparcia logistycznego. Dodatkowo strona amerykańska zapewni dostęp do zaawansowanych systemów łączności, transmisji danych oraz uzbrojenia.
Amerykański Departament Stanu zatwierdził sprzedaż pakietu Argentynie 30 października bieżącego roku. Miał on maksymalną wartość 941 mln USD i w jego ramach rząd Argentyny był zainteresowany zakupem 36 kierowanych pocisków AIM-120C-8 AMRAAM wraz z pakietem części zamiennych, 102 klasycznych bomb grawitacyjnych Mk 82, 50 kompletów pakietów pozwalających na konwersję powyższych bomb do kierowanej odmiany GBU-12 Paveway II, radiostacji AN/ARC-238, urządzeń kryptograficznych, części zamiennych, wsparcia systemu walki elektronicznej oraz wyposażenia niezbędnego do naziemnej obsługi technicznej.
Powyższy asortyment ma być niezbędny do utrzymania w sprawności kupionych w Danii (używanych) samolotów bojowych Lockheed Martin F-16AM/BM Fighting Falcon. Pierwszy z nich jest transportowany drogą lotniczą z Danii do Argentyny z wykorzystaniem dwóch średnich samolotów transportowych Lockheed Martin C-130 Hercules. Łącznie Duńczycy sprzedali Argentyńczykom 25 egzemplarzy F-16, z czego jeden ma być wykorzystany jako naziemna pomoc szkolno-treningowa dla personelu obsługi naziemnej.
Argentyna jest trzecim państwem Ameryki Południowej, które wdroży do linii wielozadaniowe samoloty bojowe rodziny F-16 Fighting Falcon. Nie można wykluczyć, że w przyszłości dołączą do nich kolejne – jest to związane z działaniami władz niektórych państw dotyczących modernizacji swojego lotnictwa.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu