21 listopada na stronach Kancelarii Sejmu upubliczniono odpowiedź Ministerstwa Aktywów Państwowych w sprawie wyjaśnienia kwestii uruchomienia drugiej linii produkcyjnej armatohaubic Krab w Gliwicach.
Autorami powyższej interpelacji, która została przesłana do Ministerstwa Obrony Narodowej w połowie maja bieżącego roku, są Jarosław Wiesław Wieczorek oraz Waldemar Andzel (Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość). Wpłynęła do MAP w połowie października i była wynikiem wcześniejszej odpowiedzi Ministerstwa Obrony Narodowej odnośnie tego, że kompetencje w tym zakresie znajdują się w rękach MAP.
Jak poinformował posłów Marcin Kulasek, Sekretarz Stanu MAP, każda decyzja o uruchomieniu nowych lub zwiększeniu dotychczasowych zdolności produkcyjnych musi mieć pokrycie w zapotrzebowaniu. Obecnie trwa proces weryfikacji i aktualizacji planów inwestycyjnych Zakładów Mechanicznych Bumar-Łabędy S.A. (dalej również jako Spółka), które mają umożliwić realizację programów związanych z produkcją ciężkich pojazdów gąsienicowych, w tym armatohaubic Krab. Jest to związane z procesem optymalizacji wykorzystania potencjału produkcyjnego w ramach Grupy Kapitałowej Polskiej Grupy Zbrojeniowej, którego przeprowadzenie pozwoli odpowiedzieć na potrzeby modernizacyjne Sił Zbrojnych RP. Środki finansowe na ten cel zostaną przekazane do Zakładów Mechanicznych Bumar-Łabędy S.A. po zakończeniu aktualizacji planów inwestycyjnych. Proces uaktualnienia biznesplanu pod kątem harmonogramu i terminarza prac powinien zakończyć się do połowy grudnia 2024, co pozwoli na przekazanie do Spółki środków finansowych i rozpoczęcie kolejnych etapów inwestycji.
Przypomnijmy, deklaracja uruchomienia drugiej linii 155 mm armatohaubic Krab w Zakładach Mechanicznych „Bumar-Łabędy” S.A. w Gliwicach została ogłoszona przez ówczesnych członków rządu – prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego oraz wicepremiera i ministra obrony Mariusza Błaszczaka w kwietniu 2023 roku. W grudniu 2023 roku Agencja Uzbrojenia oraz Huta Stalowa Wola S.A. podpisały umowę ramową w sprawie potencjalnej dostawy do 152 armatohaubic Krab wraz z elementami wchodzącymi w skład dywizjonowych modułów ogniowych. Dotychczas nie uruchomiono realizacji fazy wykonawczej.
Huta Stalowa Wola S.A. wraz z partnerami, m.in. Grupą WB, dostarczyła ponad 80 seryjnych Krabów. Część z nich trafiła, w ramach programu pomocy wojskowej, na Ukrainę. Dostawa już zakontraktowanych ma zakończyć się (według aktualnego harmonogramu) do końca 2027 roku – wówczas (o ile nic się nie zmieni) Wojsko Polskie będzie posiadać około 116 Krabów.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu