Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Europejski okręt bezzałogowy powstanie w Estonii

Fot. Baltic Workboats

W Estonii oficjalnie rozpoczął się projekt EUROGUARD, finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Obronnego (EDF). Projekt zakłada współpracę 23 przedsiębiorstw i 10 państw członkowskich Unii Europejskiej, zaś jego koordynatorem jest estońska firma stoczniowa Baltic Workboats.

Podstawowym celem inicjatywy EUROGUARD (EUROpean Goal based mUlti mission Autonomous naval Reference platform Development) jest opracowanie modułowej i półautonomicznej platformy okrętów nawodnych wyposażonej w system zdalnego sterowania, mającej na celu wzmocnienie zdolności w zakresie obrony morskiej w całej Europie.

Rozpoczęcie projektu obejmowało warsztaty w Tallinie i wizytę w stoczni w Nasva w Saaremaa. Baltic Workboats koordynuje konsorcjum 23 firm i instytutów badawczych z Francji, Hiszpanii, Holandii, Włoch, Norwegii, Danii, Belgii, Szwecji, Polski (Akademia Marynarki Wojennej i Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A.), Hiszpanii i Estonii. Całkowity budżet projektu wynosi 95 mln EUR, z czego 65 mln pochodzi od Komisji Europejskiej, a reszta od krajów uczestniczących i samych firm.

Konkretne możliwości prototypu zostaną określone w drodze działań badawczo-rozwojowych, ale ogólnie rzecz biorąc, okręt powinien być zdolny do autonomicznej nawigacji, wykrywania przeszkód i zagrożeń, unikania kolizji oraz wykonywania innych zadań specyficznych dla danej misji. Prototyp musi spełniać zasadę modułowości, umożliwiając jego kompletację według konkretnych potrzeb lub zadań. Innowacji oczekuje się także w układzie napędowym, przy czym myślą kluczową jest zrównoważony rozwój środowiska.

Za budowę jednostki testowej odpowiedzialna jest firma Baltic Workboats, a wszystkie prace będą prowadzone w zakładach Nasva w Saaremaa. Próby morskie prototypu zostaną przeprowadzone na wodach estońskich we współpracy z tamtejszą marynarką wojenną, a jednostka zostanie ukończona i przetestowana do końca 2027 roku.

EUROGUARD połączy najnowocześniejsze i innowacyjne technologie w celu badania, projektowania, prototypowania i testowania pierwszego w swoim rodzaju wszechstronnego, półautonomicznego okrętu nawodnego średniej wielkości (M-SASV).

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc