Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Wyrzutnie Wolfram dla Sił Zbrojnych Ukrainy

Wielka Brytania miała przekazać Ukrainie „kilkadziesiąt” rakietowych niszczycieli czołgów Wolfram na podwoziu Supacat. Fot. MBDA

23 lipca źródła internetowe opublikowały informację o przekazaniu Siłom Zbrojnym Ukrainy przez Wielką Brytanię kilkudziesięciu lekkich niszczycieli czołgów Wolfram.

Wolfram wykorzystuje podwozie samochodu terenowego Supacat HMT600 (High Mobility Transporter), a jego uzbrojenie stanowi ośmiopociskowa skrzynkowa wyrzutnia pocisków kierowanych MBDA Brimstone. Pojazd powstał z myślą o wyposażeniu brytyjskiej piechoty w lekki i niedrogi niszczyciel czołgów o dużej sile ognia. Pojazd zaprezentowano po raz pierwszy podczas wystawy DVD 2022. Byłyby to pierwsze niszczyciele czołgów uzbrojone w ciężkie przeciwpancerne pociski kierowane o dużym zasięgu (wg niektórych źródeł zasięg Brimstone’a wynosi nawet do 25 km przy odpalaniu z ziemi) dostarczone Ukrainie, przynajmniej „prawdziwe”. Wcześniej bowiem lotnicze pociski tego typu trafiły już na Ukrainę (co najmniej 600 Brimstone i nieznana liczba Brimstone 2) i były z powodzeniem używane przez SZU. Były wówczas odpalane z prowizorycznych wyrzutni, montowanych np. na samochodach dostawczych. Nie wiadomo ile Wolframów trafiło na Ukrainę ‒ w opublikowanych informacjach padają stwierdzenia takie jak: „kilka tuzinów”, „kilkadziesiąt” czy ‒ najbardziej precyzyjne ‒ 60. Musiały zostać specjalnie skompletowane z myślą o przekazaniu Ukrainie, bowiem dotąd nie donoszono o ich zamówieniu przez British Army bądź odbiorców zagranicznych. Wolframy mogą być zintegrowane z systemami zarządzania polem walki (BMS) i współpracować z podsystemami rozpoznawczymi (w tym z bezzałogowymi statkami powietrznymi), co znacząco zwiększa efektywność wykorzystania pocisków kierowanych o dużym zasięgu, a więc takich jak Brimstone. Za koncepcyjny odpowiednik Wolframa można uznać polski system Ottokar-Brzoza.

Na razie jednak brak potwierdzenia obecności Brimstone’ów w połączeniu z Wolframem w arsenale SZU, choćby w postaci zdjęć czy filmów z ich wykorzystania.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc