4 stycznia niemiecka grupa przemysłowa Rheinmetall AG poinformowała, że jej południowoafrykańska spółka zależna Rheinmetall Denel Munition Pty dostarczy rozwiązania do fabryki materiałów wybuchowych w państwowym zakładzie w Várpalot na Węgrzech.
Stosowna umowa w tej sprawie została podpisana jeszcze 15 grudnia i ma wartość ponad 100 mln EUR (wiadomo jedynie, że jest to „niska kwota trzycyfrowa licząc w milionach EUR”). Zakład zostanie zbudowany i będzie zarządzany przez spółkę joint venture utworzoną przez Rheinmetall AG i węgierską państwową spółkę N7 Holding. W zakładzie, który będzie wykorzystywał rozwiązania Rheinmetall Denel Munition Py, produkowany będzie heksogen (RDX).
Po zakończeniu fazy planistycznej, realizacja projektu ruszy jeszcze w 2023 r. Produkcja w nowym zakładzie ma rozpocząć się w 2027 r. Kontrakt obejmuje: dostawę linii technologicznej, know-how związanego z produkcją RDX, dokumentacji, szkoleń i innych materiałów oraz usług niezbędnych do osiągnięcia zdolności produkcyjnych. Sama budowa fabryki jest strategiczną inwestycją władz węgierskich, realizowaną we współpracy z niemiecką spółką. Ma ona stanowić odpowiedź na globalne niedobory na rynku materiałów wybuchowych, wynikające m.in. ze skokowego wzrostu zapotrzebowania na amunicję różnych typów po inwazji rosyjskiej na Ukrainę. Według deklaracji Rheinmetall AG, ma to być również element uniezależniania się Europy od importu materiałów wybuchowych spoza kontynentu. Głównym odbiorcą wyrobów wytwarzanych na Węgrzech ma być Rheinmetall AG.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu