Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

ILA 2022: Hensoldt prezentuje stację TRML-4D

Wewnętrzne stoisko spółki Hensoldt na salonie ILA 2022. Fot. Hensoldt.

Spółka Diehl Defence zaprezentowała na ILA 2022 rakietowy system przeciwlotniczy IRIS-T SLM razem ze stacją radiolokacyjną Hensoldt TRML-4D, dotąd nieprezentowaną na otwartych publicznych pokazach.

W takiej konfiguracji system przeciwlotniczy IRIS-T SLM zamówiło Federalne Ministerstwo Obrony (BMVg) dla Bundeswehry. Jak 13 czerwca donosiło niemieckie wydanie portalu Business Insider, pierwszy zestaw (bateria?) niemieckiej konfiguracji systemu IRIS-T SLM ma być gotowy w listopadzie lub grudniu tego roku. Portal pisał o tym w kontekście obietnic kanclerza RFN Olafa Scholza. Przy czym nawet Business Insider nie wie, czy Ukraina miałaby dostać wariant niemiecki czy eksportowy dla Egiptu (jego kosztem). Jak dotąd jedynym użytkownikiem systemu IRIS-T SLM jest właśnie Egipt, który zamówił 16 zestawów, a pierwszy z nich miał odebrać już pod koniec ub.r. Przy czym nie jest potwierdzone, w jakiej konfiguracji są dostarczane egipskie systemy. Gdyż na rynku jest dostępna zbliżona eksportowa konfiguracja tego systemu, pod nazwą Falcon, w której wyrzutnie pocisków IRIS-T SLM zintegrowano ze stanowiskiem dowodzenia SkyKeeper korporacji Lockheed Martin (zarazem zajmującej się promocją systemu Falcon) i szwedzką stacją radiolokacyjną Saab Giraffe 4A o zbliżonej konstrukcji i parametrach do stacji TRML-4D. Być może w takiej konfiguracji eksportowy system IRIS-T SLM kupił też Egipt, a być może ze stacją TRML-4D.

TRML-4D to półprzewodnikowa trójwspółrzędna stacja z aktywną anteną z fazowanym szykiem (AESA), pracująca w centymetrowym paśmie C. Jej zasięg instrumentalny sięga 250 km (odległość wykrywanych celów) i 30 km (wysokość maksymalna wykrywanych celów). Hensoldt podaje, że TRML-4D może jednocześnie wykrywać do 1500 celów i wyznaczać ich trasy (dotyczy celów niemanewrujących). Przeszukiwanie przestrzeni powietrznej w elewacji jest realizowane elektronicznie, w przypadku przeszukiwania przestrzeni powietrznej w azymucie wspomagane mechanicznie poprzez rotację bolku antenowego (360°).

Diehl Defence podaje, że pocisk rakietowy IRIS-T-SLM (Infrared Imaging System – Tail/Thrust Vector Controlled – Surface-Launched, Medium-Range) może zwalczać cele w odległości maksymalnie 40 km i na wysokości 20 km. Zapalnik umożliwia detonację zbliżeniową, jak i uderzeniową w przypadku bezpośredniego trafienia celu.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc