Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kontynuacja szwedzkiego wsparcia dla Ukrainy

Szwecja zamierza kontynuować dostawy broni i wyposażenia dla Sił Zbrojnych Ukrainy. Na zdjęciu szkolenie z wykorzystania granatnika Carl-Gustaf. Fot. SZU

23 maja rząd Królestwa Szwecji poinformował, że zamierza kontynuować wsparcie militarne dla Ukrainy. Przy okazji władze w Sztokholmie podsumowały dotychczasową pomoc wojskową dla Kijowa.

Sztokholm wspiera militarnie Ukrainę od początku konfliktu, mimo że Szwecja jest państwem neutralnym (choć zapewne niedługo ulegnie to zmianie). Rząd Królestwa Szwecji zatwierdził nowe środki na wsparcie dla Ukrainy, poza zaakceptowanymi w minionych miesiącach przez rząd i parlament (Riksdag). Samodzielna decyzja rządu była możliwa dzięki temu, że kolejne partie pomocy będą pochodziły z nadwyżek Sił Obronnych Królestwa Szwecji (Försvarsmakten). Na razie szwedzkie władze odmawiają podawania szczegółów na temat tego, co otrzymają ukraińscy żołnierze. Zachowanie poufności ma być warunkiem koniecznym do skutecznego przekazania środków walki i amunicji.

Ponadto szwedzki rząd poinformował, że dotychczas przekazał Ukrainie 10 000 granatników przeciwpancernych, 5000 zestawów hełmów i kamizelek kuloodpornych, a także racje żywnościowe oraz wyposażenie saperskie o wartości 500 mln SEK. Sztokholm przekazał również 50 mln SEK na zapewnienie środków pozwalających na zabezpieczenie terenu skażonego wskutek użycia broni masowego rażenia. To ostatnie wsparcie Ukraina otrzymała za pośrednictwem NATO.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc