18 maja Agencja Uzbrojenia opublikowała zaproszenie do udziału we wstępnych konsultacjach rynkowych dotyczących lekkiego systemu przeciwpancernego Pustelnik. Jest to kolejna próba zebrania informacji związanych z powyższym programem.
Zgodnie z upublicznionymi informacjami, potencjalni oferenci mają czas na składanie zgłoszeń do 17 czerwca bieżącego roku. Wstępne konsultacje rynkowe mają obejmować ocenę możliwości spełnienia przez oferowany sprzęt wojskowych wstępnie określonych wymagań, sprecyzowanie uwarunkowań dotyczących systemu zabezpieczenia logistycznego oraz szkolenia, oszacowanie kosztów pozyskania, eksploatacji i wycofania, wstępne ustalenie terminów pozyskania oraz ustalenie możliwości zapewnienia bezpieczeństwa dostaw, w tym możliwości i warunków przeniesienia technologii produkcji i serwisowania sprzętu wojskowego do podmiotów polskiego przemysłu obronnego.
Jak wskazuje dokumentacja Agencji Uzbrojenia, podmioty zainteresowane udziałem w konsultacjach rynkowych mają określić koszty zakupu do 1000 wyrzutni (w układzie 100, 200, 300, 400, 500 i 1000 sztuk), a także do 3000 pocisków (500, 1000, 2000 lub 3000 sztuk). Dodatkowo formularz ma obejmować koszt szkolenia 20 osób funkcyjnych, koszt materiałów dydaktycznych, koszt zakupu do 100 urządzeń treningowych oraz makiet gabarytowo-masowych, koszt zakupu innych urządzeń niezbędnych do funkcjonowania szkolenia i zabezpieczenia logistycznego, do 100 testerów oraz zestawu obsługowo-naprawczego, części zamiennych oraz materiałów eksploatacyjnych.
W okresie 20 listopada 2017 do 15 stycznia 2018 roku (ówczesny) Inspektorat Uzbrojenia planował realizację dialogu technicznego w ramach programu Pustelnik. Wówczas zakładano, że broń ma charakteryzować się donośnością nie mniejszą niż 1400 metrów, a nowy zestaw ppk miał stanowić uzupełnienie dla potencjału obecnie eksploatowanych pocisków Spike LR.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Po co wydawać kasę na opracowanie własnego ppk Pirat, a potem bawić się w otwarty przetarg w ramach Programu Pustelnik ?
Jedyne zdrowe podejście to zamówienie pokaźnej ilości własnego polskiego systemu ppk Pirat i podswietlaczy celów a nie dalsze przeciąganie programów, dalej dofinansować rozwój większego ppk Moskit/Moskit-ER i również zamówić. Własne suwerenne kompetencje w produkcji systemów przeciwpancernych są nieocenione w razie zagrożenia
A co z Moskitem ? Poziom wdrożenia technologicznego bliski mozliwościom produkcji seryjnej- jak opisywano w branżowej prasie. Pieniadze wydane a produktu i tak nikt nie chce :((
@Ślazak - bo się okazało że Pirat ma dwa razy mniejsza przebijalnosc od wymaganej.
@Anton - Moskit jest na etapie makiety. Nie powstanie w ciągu 10 lat.
@Kiwi - Pirat nie spełnia wymagań, a Moskit nie powstanie w ciągu 10 lat. Zamiast nich lepiej kupić Spike SR i LR2.
Dokładnie tak !!!! Jedynym ROZSĄDNYM ROZWIĄZANIEM, to jest kupno, przez MESKO, takiej 100% licencji, na PEŁNĄ produkcję, Rafael'a SPIKE, i to wtedy no to RÓWNOLEGLE, zarówno wtedy, i to PRZEDE WSZYSTKIM wtedy, SR, jak i, LR2....