25 kwietnia Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. poinformowała o podpisaniu przez konsorcjum PGZ-NAREW porozumienia z grupą MBDA w sprawie harmonogramu i warunków dostaw elementów zestawów obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu (ZROP-KZ) Narew od brytyjskiego oddziału europejskiej grupy rakietowej. Umowa pozwoli na przeprowadzenie integracji wyrzutni iLauncher i pocisków kierowanych CAMM produkcji MBDA UK z stacją radiolokacyjną Soła oraz systemem łączności i dowodzenia C2 produkcji polskiego przemysłu obronnego. Porozumienie jest wynikiem umowy zawartej pomiędzy konsorcjum PGZ-NAREW a Agencją Uzbrojenia MON na dostawę dwóch jednostek ogniowych ZROP-KZ Narew w latach 2022-2023 o wartości ponad 1,5 mld PLN.
Porozumienie pomiędzy konsorcjum PGZ-NAREW a MBDA UK jest potwierdzeniem gotowości brytyjskiego partnera do szybkich dostaw elementów systemu jego i wsparcia polskiego przemysłu w integracji polskich elementów wytypowanych do wykorzystania w jednostkach ogniowych pomostowej Narwi. Podpisali je Sebastian Chwałek, prezes zarządu PGZ S.A. i Adrian Monks, dyrektor MBDA ds. sprzedaży i rozwoju działalności na Polskę.
Dzisiejszy kontrakt pozwala nam na potwierdzenie dalszego harmonogramu prac integracyjnych, od postępów w których zależy jak szybko jesteśmy w stanie wzmocnić obronę powietrzną naszego kraju. Podpisany dokument stanowi również kolejny krok na drodze do zawarcia porozumienia strategicznego z naszym brytyjskim partnerem w zakresie produkcji wyrzutni oraz pocisków w naszych zakładach, newralgicznego dla powodzenia całego programu Narew – powiedział Sebastian Chwałek, prezes zarządu PGZ S.A.
Chris Allam, dyrektor zarządzający MBDA UK, dodał: W MBDA jesteśmy dumni z bycia częścią ważnego programu ochrony polskiego nieba, budowanego z partnerami z PGZ. Ten szybko realizowany, początkowy etap programu Narew pokazuje gotowość MBDA do reagowania na pilne potrzeby i opracowywania suwerennych rozwiązań systemowych w krótkim czasie. Już pracujemy nad szybką dostawą pierwszych zestawów obrony powietrznej do Polski i wdrożeniem programu szeroko zakrojonego transferu technologii i polonizacją produkcji.
Zakup dwóch pierwszych – pomostowych, zamówionych w ramach pilnej potrzeby operacyjnej – jednostek ogniowych (jednej baterii) systemu Narew stanowi wstęp do najszerzej zakrojonego programu modernizacji obrony przeciwlotniczej Sił Zbrojnych RP, który wg obecnych planów miałby objąć pozyskanie 23 baterii ZROP-KZ, czyli 46 jednostek ogniowych. Na kolejnych etapach realizacji programu, polskie podmioty mają włączyć się także w produkcję bądź współprodukcję elementów Narwi, które obecnie będą dostarczane z Wielkiej Brytanii, a więc: wyrzutni i jej podsystemów oraz elementów, a także kierowanych pocisków rakietowych CAMM/CAMM-ER. Polski przemysł i placówki naukowo-badawcze będą mogły wziąć udział w dalszym rozwoju systemu, także na rynki państw trzecich, dotyczy to m.in. pocisku rakietowego umownie określanego CAMM-LR o zasięgu ponad 100 km.
W skład konsorcjum PGZ-NAREW wchodzą: Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. (lider), Huta Stalowa Wola S.A., Jelcz sp. z o.o., MESKO S.A., Ośrodek Badawczo Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A., PCO S.A, PIT-RADWAR S.A., Wojskowe Zakłady Łączności Nr 1 S.A., Wojskowe Zakłady Uzbrojenia S.A., Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A. i Zakłady Mechaniczne „Tarnów” S.A. W przedsięwzięciu będą mogły uczestniczyć również inne przedsiębiorstwa Polskiej Grupy Zbrojeniowej, a także spółki prywatne, placówki badawczo-rozwojowe i ośrodki akademickie.
Andrzej Kiński na podstawie informacji PGZ S.A.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Wreszcie dobra decyzja, trzeba jak najszybciej podejmować decyzje tego typu, były długie lata na dialogi i analizy teraz nie ma już czasu, najwyższy czas aby poważnie inwestować w polski sektor zbrojeniowy, zamawiać i rozwijać rodzime uzbrojenie oraz współpracować dynamicznie z partnerami zagranicznymi wraz z transferem technologii