Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

UET-1 nowa rosyjska torpeda do okrętów podwodnych o napędzie jądrowym

Rosyjska torpeda ciężka prezentowana na targach IMDS 2019. Fot. Andrzej Nitka

6 lutego rosyjska agencja prasowa TASS, powołując się na źródło w sektorze obronności, poinformowała o planach Wojenno-Morskogo Fłota (WMF) uzbrojenia niektórych typów atomowych okrętów podwodnych w najnowsze torpedy elektryczne UET-1 Ichtiozawr.

Proces uzbrajania rosyjskich okrętów podwodnych o napędzie jądrowym w torpedy tego typu rozpocznie się po pełnym przezbrojeniu nowych okrętów podwodnych z napędem spalinowo-elektrycznym proj. 636.3 Warszawianka i 677 Łada.

UET-1 to nowa rosyjska uniwersalna torpeda elektryczna kalibru 533 mm. Została ona opracowana w celu zastąpienia radzieckiej uniwersalnej samonaprowadzającej torpedy elektrycznej USET-80. W stosunku do tej ostatniej charakteryzuje się ona lepszymi parametrach bojowych i technicznych. UET-1 otrzymała nowoczesny system naprowadzania akustycznego o lepszych parametrach, dzięki czemu zwiększeniu uległ zasięg wykrywania celów. Wśród cech ją wyróżniających jest możliwość wykrywania śladu kliwatera jednostek pływających, dzięki czemu nie musi ona zawsze korzystać ze stacji hydrolokacyjnej. Może ona również płynnie regulować prędkość, co ma znaczenie zwłaszcza w ostatniej fazie ataku. Deklarowana prędkość maksymalna tej torpedy wynosi 50 w., zasięg 20 km, zaś maksymalna głębokość zanurzenia to 1000 m.

Nowa rosyjska uniwersalna torpeda elektryczna powstała w ramach prac badawczo-rozwojowych pod kryptonimem Ichtiozawr. Prace rozpoczęły się w 2000 roku i były prowadzone przez przedsiębiorstwo Dagdiziel z Kaspijska w Dagestanie. Rozwój nowej torpedy wymagał jednak czasu, ponieważ napotkał on wiele trudności. Z czasem udało się je pokonać, dzięki czemu można było przystąpić do fazy testów i przygotowania do produkcji seryjnej.

Pod koniec lutego 2018 r. Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej poinformowało o podpisaniu z firmą Dagdiziel umowy na dostawę 73 torped UET-1 za kwotę ok. 7,2 mld RUB. W tym samym roku rozpoczęto produkcję seryjną. Dostawę pierwszej partii zaplanowano na 2019 r., a ostatniej na rok 2023. Należy przy tym zwrócić uwagę, że zamówione w ramach tego kontraktu torpedy nie pozwolą nawet na pełne przezbrojenie okrętów proj. 636.3, których liczna systematycznie rośnie. Czynnikiem limitującym w tym zakresie jest wielkość produkcji, która w dalszym ciągu jest niewystarczająca w stosunku do potrzeb. Niemniej jednak w przyszłym roku należy się spodziewać zamówienia przez Ministerstwo Obrony kolejnej partii tych torped.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc