Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Bałtycka współpraca rakietowa

Litwa, Łotwa i Estonia podpisały list intencyjny dotyczący wspólnego pozyskania polowego systemu rakietowego. Wypowiedź litewskiego ministra obrony sugeruje, że szczególne zainteresowanie może budzić system GMLRS/PrSM. Fot. US Army

21 grudnia w Kownie na Litwie ministrowie obrony państw bałtyckich  Litwy, Łotwy i Estonii, podpisali list intencyjny dotyczącego wspólnego rozwijania kompetencji rakietowych, zwłaszcza w obszarze polowych systemów rakietowych.

W pierwszym etapie główną osią współpracy ma być wspólny rozwój regionalnego polowego systemu rakietowego, przypuszczalnie ciężkiego (tj. kalibru większego niż 122 mm) ‒ minister obrony Republiki Litewskiej Arvydas Anušauskas podkreślił, że nie może dokładnie określić, o jakie systemy chodzi, lecz Stany Zjednoczone mają dysponować „takim rozwiązaniem” (system MLRS/ATACMS i docelowo GMLRS/PrSM). Na razie jedynie Estonia zadeklarowała wolę pozyskania takiego systemu do końca dekady. Jest to jednocześnie deklaracja polityczna ‒ wspomniany przedstawiciel Litwy podkreślił, że prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin nie chce, aby NATO broniło Polski i państw bałtyckich, na co nie może być zgody. Z kolei według ministra obrony Republiki Estońskiej Kalle Laaneta, podpisanie listu intencyjnego w sprawie tego „niezwykle ważnego projektu” jest szczególnie istotne w kontekście rozwijania współpracy regionalnej. Co ciekawe, z jego wypowiedzi można wnioskować, że nie chodzi o zakup „z półki”, lecz o wykorzystanie lokalnych kompetencji przemysłowych podczas produkcji i bieżącej obsługi tego systemu uzbrojenia.

Dotąd współpraca wojskowo-przemysłowa między Wilnem, Rygą i Tallinem układała się, delikatnie mówiąc, nie była zbyt bliska. Dość powiedzieć, że kupując w podobnym czasie 155 mm samobieżne armatohaubice i opancerzone wozy bojowe każde z tych państw sięgnęło po inne rozwiązania, pochodzące z różnych państw. Nie znaczy to, że państwa bałtyckie nie uczestniczą w projektach międzynarodowych. Na przykład Łotwa realizuje wspólny fińsko-łotewski program transportera kołowego 6×6, do którego prawdopodobnie dołączy Królestwo Szwecji. Z kolei estońska firma Milrem Robotics została liderem w europejskim programie iMUGS. Szlaki są więc przetarte, a dla stosunkowo niewielkich, niezbyt zamożnych, lecz położonych (jeśli patrzeć z perspektywy Litwy, Łotwy i Estonii) stanowczo zbyt blisko Rosji państw współpraca regionalna wydaje się być szczególnie korzystnym rozwiązaniem. Jest to o tyle ciekawe, że tworzy to potencjalnie jeden wspólny rynek, zdecydowanie większy, aniżeli trzy pojedyncze (przykładowo, trzech dostawców może podpisać z jedną firmą umowę o wartości 300 mln EUR zamiast trzech umów po 100 mln EUR z trzema różnymi), co powinno być szczególnie atrakcyjne dla sojuszników z NATO, potencjalnych dostawców uzbrojenia.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Bałtycka współpraca rakietowa”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc