Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik

8500 amerykańskich żołnierzy trafi do Europy Środkowej?

Do Europy Środkowej, w tym do Polski, może trafić nawet 8500 dodatkowych amerykańskich żołnierzy. Fot. US Army

24 stycznia rzecznik Pentagonu John Kirby powiedział, że w związku z możliwym rozmieszczeniem dodatkowych sił Stanów Zjednoczonych na tzw. wschodniej flance NATO. w stan gotowości postawiono 8500 żołnierzy.

Sekretarz obrony Lloyd Austin wydać miał rozkaz do przygotowania żołnierzy do przesunięcia do: Polski, Rumunii, Litwy, Łotwy i Estonii. Obecnie siły te czekają już tylko na rozkaz prezydenta Josepha Bidena o rozpoczęciu ich przerzutu. Zgodnie z zapowiedziami Kirby'ego, żołnierze ci mają wesprzeć siły szybkiego reagowania NATO (VJTF), a po rozmieszczeniu w docelowych miejscach stacjonowania mają być „przygotowani na wszelkie nieprzewidziane okoliczności”. Według nieoficjalnych doniesień Biden podejmie decyzję o przerzucie wojsk jeszcze w tym tygodniu. Ponadto niektóre amerykańskie media sugerują, że decyzja miała już zapaść, lecz nie została dotąd publicznie ogłoszona. Według lokalnej telewizji WRAL ze stanu Karolina Północna, dosłownie godziny dzielić mają żołnierzy z 82. Dywizji Powietrznodesantowej z Fort Bragg od załadowania na pokłady samolotów i wysłania ich do Europy.

Fot. US Army

Celem rozmieszczenia dodatkowych sił amerykańskich w Europie Środkowej ma być uspokojenie lokalnych sojuszników i danie jasnego sygnału Rosji, że Waszyngton zamierza brać aktywny udział w obronie państw NATO w razie agresji ze wschodu. Bardziej bezpośrednio zaś przemieszczenie wojsk związane jest z kryzysem na rosyjsko-ukraińskiej granicy. Tego samego dnia amerykańskie media informowały o przemieszczeniu do pięciu tysięcy żołnierzy, a także dodatkowych okrętów.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc