Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

800 wozów bojowych dla rosyjskiej armii w 2021 r.

Czołg T-72B3 na poligonie. Fot. Ministerstwo Obrony FR

22 lutego rosyjska agencja informacyjna Interfaks-AWN przekazała komunikat Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej, że w tym roku odbierze ponad 800 pojazdów pancernych i opancerzonych, które zasilą Wojska Lądowe FR.

Wśród wzmiankowanych wozów będzie ponad 90 czołgów T-72B3 i T-72B3M, ok. 80 czołgów T-80BWM oraz partia czołgów T-90M. Wszystkie trafią do Kazańskiej Wyższej Szkoły Dowodzenia Wojsk Pancernych (Kazanskoje wysszeje tankowoje komandnoje ucziliszcze, KWTKU) i posłużą do szkolenia przyszłych dowódców T-90M. Poza tym dostawy sprzętu obejmą ponad 120 bojowych wozów piechoty BMP-3 i ponad 280 zmodernizowanych BMP-2M z systemem kierowania ogniem B05Ja01 Bierieżok oraz ok. 300 kołowych transporterów piechoty BTR-82A i BTR-82AM. Do tego dochodzą zapowiedziane na ten rok dostawy bojowych wozów desantu BMD-4M. Takie wolumen dostaw sprzętu pancernego jest zgodny z obietnicami złożonymi przez Jurija Borisowa w 2018 r., który wówczas jako wiceminister obrony (dziś wicepremier) zapowiadał, że w nadchodzących latach rosyjska armia będzie dostawać po 200 wozów pancernych rocznie.

Transport zmodernizowanych T-72B3 opuszczający zakłady UWZ w listopadzie ub.r. Fot. UWZ

Część z tych pojazdów otrzymają oddziały 1. Gwardyjskiej Armii Pancernej, co ujawnił jeszcze 2 stycznia br. szef sztabu 1. Armii gen. por. Siergiej Kisiel. 1. Armia ma w tym roku odebrać ponad 200 wozów pancernych i opancerzonych oraz pojazdów specjalistycznych i innego wyposażenia, mają to być czołgi T-90M i T-80BWM, bojowe wozy piechoty BMP-3 i transportery BTR-82, a wśród pojazdów i wyposażenia specjalistycznego m.in. wozy rozpoznania chemicznego RChM-6-01, pojazdy z wytwornicami dymu TDA-3, zestawy rozminowania (trały naciskowo-indukcyjne z systemem przedwczesnego wzbudzania zapalników min przeciwburtowych) TMT-S do czołgów itd.

Transporter BTR-82A podczas ćwiczeń Zachodniego Okręgu Wojskowego. Fot. Ministerstwo Obrony FR

Największą nowością wśród powyższego sprzętu są oczywiście czołgi T-90M. 23 lutego ich producent, czyli Uralwagonzawod poinformował o rozpoczęciu produkcji i dostaw seryjnych T-90M w ramach długoterminowych zamówień rosyjskiego resortu obrony. Chodzi o serię kontraktów MO FR, na mocy których do 2027 r. UWZ dostarczy 400 T-90M, większość powstanie poprzez przebudowę dotąd używanych T-90 i T-90A. 4 kwietnia 2020 r. MO FR ogłosiło przejęcie pierwszej dostawy czołgów T-90M, które skierowano do 2. Gwardyjskiej Tamańskiej Dywizji Zmechanizowanej, wchodzącej w skład 1. Gwardyjskiej Armii Pancernej w Zachodnim Okręgu Wojskowym.

22 lutego agencja informacyjna TASS, powołując się na źródła w Uralwagonzawodzie, przekazała, że czołgi T-90M i T-14 będą wyposażone w ten sam system sieciocentrycznego zarządzania polem walki. W Rosji określany terminem JeSU TZ (Jedinaja Sistiema Uprawlenija Takticzeskogo Zwiena – wspólny system zarządzania taktycznego szczebla). Przy czym należy dodać, że ta informacja to żadne zaskoczenie, gdyż T-90M i T-14 standardowo są wyposażone w terminale systemu JeSU TZ (w przypadku T-14 jest on najprawdopodobniej załączony jako jedna z funkcjonalności pokładowego systemu dowodzenia i kierowania). JeSU TZ łączy wszystkich użytkowników we wspólną sieć informacyjno-rozpoznawczą. Obecnie analizuje się celowość zamontowania takiego systemu na czołgach T-72B3M i T-80BWM. JeSU TZ skonstruował i dostarcza woroneski Koncern „Sozwiezdije” (dawne WNII – Woronieżskij nauczno-issledowatielskij institut swiazi), część holdingu Roselektronika, należącego do Rostiechu. Obecnie JeSU TZ składa się z 11 podsystemów (systemy rozpoznawcze w tym bezzałogowe, WRE, artyleria, OPL, broń pancerna, oddziały inżynieryjne, logistyka). Do końca 2020 r. rosyjskie wojsko miało odebrać 40 brygadowych zestawów JeSU TZ.

Teldat
reklama Leonardo
reklama BMS
reklama Leonardo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “800 wozów bojowych dla rosyjskiej armii w 2021 r.”

  1. A my w Polsce dalej mamy cyrki w Inspektoratach dotyczące ciągłych analiz i koncepcji a nic poważnego się nie dzieje np. w programie Wilk czy nawet nie dokończono wszystkich wersji Kto Rosomak a zdolności OPL też leżą z wyjątkiem części Wisły. Zabetonowanie umysłów od wielu lat i brak konsekwencji w działaniu modernizacyjnym. Rosja rzeczywiście modernizuje dużo starych sprzętów, ale jak nie jakością to ilością załatwi nas na pewno w razie W. Już nie wspomnę o rakietowych możliwościach ofensywnych.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc