Zaloguj

500 mln USD na naprawę USS Fitzgerald

27 lipca media amerykańskie poinformowały, że koszt naprawy niszczyciela USS Fitzgerald może pochłonąć kwotę około 500 mln dolarów, czyniąc ją droższą niż prace przy USS Cole, który został zaatakowany przez terrorystów w 2000 roku.

Uszkodzony, 17 czerwca, w kolizji z kontenerowcem ACX Cristal okręt znajduje się obecnie w Japonii, gdzie przechodzi prace awaryjne oraz oszacowanie zniszczeń. Specjaliści wskazują na duże koszty w związku z poważnymi uszkodzeniami nadbudówki, przestrzeni wewnątrz kadłuba oraz systemów elektronicznych. Dodatkowo rachunek remontowy zostanie obciążony transportem jednostki na Wschodnie Wybrzeże Stanów Zjednoczonych – wśród opcji rozważa się wykorzystanie transportowca wielkogabarytowego (podobnie, jak miało to miejsce z USS Cole). Całość może zająć około roku.

USS Fitzgerald, wcielony do służby w 1995 roku, należy do jednych z najstarszych niszczycieli typu Arleigh Burke w szeregach US Navy. Pomimo tego nie przewiduje się jego wycofania ze służby, na 2019 rok zaplanowany był jego generalny remont pozwalający na wydłużenie eksploatacji o kolejnych 15 lat. Powyższe prace miały kosztować około 170 mln dolarów, obecnie zakłada się połączenie napraw wraz z remontem i generalną modernizacją pozwalającą na instalację wyposażenia elektronicznego najnowszego standardu pozwalającego na wpięcie okrętu w system obrony przed pociskami balistycznymi.

(ŁP) Foto: US Navy
reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc