Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik

5. Samodzielna Brygada Pancerna SZU przeszła „westernizację”

5. Samodzielna Brygada Pancerna SZU ma być najbardziej „zwesternizowaną” brygadą ukraińską, m.in. za sprawą przezbrojenia w eks-polskie T-72M1 i eks-holenderskie bwp YPR-765. Fot. SZU

24 maja w sieci pojawiły się informacje o tym, jakoby 5. Samodzielna Brygada Pancerna Sił Zbrojnych Ukrainy została w większości przezbrojona w wozy bojowe i pojazdy opancerzone przekazane w ramach zachodniej pomocy, w tym z Polski.

5. Samodzielna Brygada Pancerna (5. SBPanc.), wchodząca w skład Korpusu Rezerwowego (jako jedna z trzech podlegających mu rezerwowych brygad pancernych, obok 3. i 4.), miała otrzymać ok. 100 eks-polskich czołgów T-72M1, a więc niemal połowę z przekazanych Siłom Zbrojnym Ukrainy przez nasz kraj. Czy są wśród nich zmodyfikowane T-72M1R‒ tego na razie nie wiadomo. Oznacza to, że brygada została w całości przezbrojona w eks-polskie czołgi, etatowo bowiem ukraińska brygada pancerna składa się m.in. z trzech batalionów czołgów po 31 wozów (razem 93 czołgi). Z kolei w batalionie zmechanizowanym brygady (każda ukraińska brygada pancerna dysponuje jednym takim batalionem, co przekłada się prawdopodobnie na 41 pojazdów wg etatu) jako uzupełnienie posłużą eks-holenderskie bwp rodziny YPR-765 (są to w istocie zmodyfikowane transportery opancerzone M113A1, wyposażone w obrotową wieżę z 25 mm armatą szybkostrzelną Oerlikon KBA-B02 i 7,62 mm km).

Fot. SZU

Ile takich wozów przekazało Królestwo Niderlandów, tego także nie wiadomo. Pierwsze zdjęcia i filmy z Ukrainy świadczące o ich dostarczeniu pojawiły się w połowie maja. Tak czy inaczej, wydaje się, że tym sposobem rezerwowa 5. SBPanc. SZU stała się najbardziej „zachodnią” z ukraińskich brygad, zwłaszcza, że jej żołnierze dysponują zapewne także zachodnią bronią przeciwpancerną i przeciwlotniczą (choć artyleria jest już „wschodnia” ‒ składać się na nią mają: dywizjon ciągnionych 152 mm haubicoarmat 2A36 Giacint-B, dywizjon 122 mm samobieżnych haubic 2S1 Gwozdika oraz, prawdopodobnie, dywizjon 122 mm polowych wyrzutni rakietowych BM-21 Grad).

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

4 comments on “5. Samodzielna Brygada Pancerna SZU przeszła „westernizację””

  1. Artyleria rakietowa na szczeblu brygady, u nas na szczeblu pułków artylerii przy dywizjach tam powinny pójść Homary/HIMARS-y w odpowiednich ilościach, a dywizjony Langust na szczebel brygady - wiem to oznacza podwojenie liczby dywizjonów artylerii rakietowej( i Langust 4 razy tyle jest potrzebnych), ale armia ma być większa, a rola artylerii w konflikcie ukraińskim jest chyba aż nadto widoczna.

  2. Mówisz masz.... jeśli nowy plan zrealizują w 1/3 to będzie lepiej niż można się było spodziewać

  3. Niech tam robi to obojętnie jaka osoba, 20 dywizjonów artylerii rakietowej minimum to chyba oczywiste że są potrzebne, jeszcze wczoraj myślałem o 192 HIMARS-ach i 288 Langustach, 480 HIMARS fajnie by było zobaczymy.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc