Zaloguj

30 stycznia 2020 roku premiera książki „Droga Śmierci”

W 75 rocznicę największej katastrofy morskiej świata zostanie wydana książka napisana przez Tomasza Stachurę.

30 stycznia 2020 roku przypada 75 rocznica katastrofy morskiej określanej mianem największej, która miała miejsce w dziejach świata. Wilhelm Gustloff, pierwotnie niemiecki statek pasażerki, w czasie II Wojny Światowej został przekształcony na okręt szpitalny oraz pływające koszary. Zatopiony został w trakcie operacji Hannibal, 30 stycznia 1945 roku. Nie bez powodu zatonięcie Gustloffa uznaje się za największą katastrofę świata, poniosło w niej śmierć blisko dziesięć tysięcy osób.

Książka „Droga Śmierci”, autorstwa Tomasza Stachury opisuje niezwykłą historię operacji Hannibal, przeprowadzoną przez Niemców pod koniec II Wojny Światowej. Jej celem było uratowanie cywilów zamieszkujących Prusy Wschodnie oraz resztek niemieckiej armii spychanej przez Rosjan do brzegów Zatoki Gdańskiej.

 – Myślę, że 75 rocznica, to idealny czas, aby przypomnieć całą historię operacji Hannibal oraz tego, co się wtedy wydarzyło. Do napisania książki zainspirowały mnie inwentaryzacje wraków Gustloff, Steuben oraz Goya, które jako grupa Baltictech przeprowadziliśmy w ubiegłym roku. W trakcie naszej pracy zrobiłem setki zdjęć podwodnych. W książce umieściłem te, które po raz pierwszy ujrzą światło dzienne. Zawarłem także wiele informacji historycznych, które opisują ostatnie dni Prus Wschodnich z perspektywy ewakuacji morskiej. Myślę, że całość jest bardzo interesująca i przedstawia tamte wydarzenia w odświeżonej wersji – komentuje Tomasz Stachura, autor książki.

Premiera książki będzie miała miejsce 30 stycznia 2020 roku. Tego dnia o godz. 18:00 w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni odbędzie się spotkanie autorskie z udziałem Tomasza Stachury.

Tomasz Stachura – jeden z najbardziej aktywnych nurków wrakowych na Morzu Bałtyckim. Specjalizuje się w podwodnej fotografii wraków na dużej głębokości. Wykonał tysiące podwodnych zdjęć bałtyckich wraków oraz wiele zdjęć jaskiń na różnych kontynentach. Jego mozaika wraku Marsa, stworzona z ponad 600 zdjęć, trafiła w 2014 i 2015 roku na okładki wydań „National Geographic” w Niemczech, Szwecji, Hiszpanii, Portugalii i Polsce. Absolwent Politechniki Gdańskiej. Członek Explorers Club New York. Założyciel firmy SANTI Diving – jednej z kilku najlepszych na świecie firm produkujących sprzęt do nurkowania. Współzałożyciel Baltictecha – międzynarodowej konferencji i największego spotkania nurków technicznych w Europie. Pomysłodawca i szef „SANTI Odnaleźć Orła” – długofalowego projektu mającego na celu odnalezienie zaginionego w 1940 roku na Morzu Północnym wraku okrętu podwodnego ORP Orzeł.

(Santi) Foto: Santi, Wikimedia Commons
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc