Zaloguj

18,5 mln USD na wsparcie eksploatacji systemu Javelin

Konsorcjum Raytheon/Lockheed Martin podpisało umowę dotyczącą wsparcia eksploatacji systemu Javelin. Wśród klientów, po raz pierwszy, znalazła się Polska. Fot. US Army

26 lutego Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu umowy z konsorcjum Raytheon/Lockheed Martin Javelin JV w sprawie realizacji usługi wsparcia eksploatacji przeciwpancernego systemu rakietowego FGM-148 Javelin dla klientów eksportowych.


Powyższa umowa, która ma obowiązywać do końca lutego 2022 roku, ma wartość 18,5 mln USD. W momencie podpisania uruchomiono pełne finansowanie, które pochodzi od klientów zagranicznych. Pośrednictwo Departamentu Obrony wynika z faktu zastosowania procedury FMS. Co ważne, jest to pierwszy przypadek, w którym usługa będzie realizowana na rzecz Polski – Ministerstwo Obrony Narodowej zamówiło 60 wyrzutni oraz 180 bojowych pocisków FGM-148F Javelin na potrzeby Wojsk Obrony Terytorialnej. Dodatkowo Stany Zjednoczone dostarczą sprzęt szkolno-treningowy, który trafi do Ośrodka Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu – w lutym bieżącego roku rozpoczął się tam pierwszy kurs dla instruktorów, który ma potrwać do maja.
Komunikat Departamentu Obrony nie precyzuje środków finansowych wydanych przez poszczególnych klientów. Wiadomo, że poza Polską usługa będzie realizowana na rzecz Australii, Republiki Czeskiej, Estonii, Indonezji, Republiki Irlandii, Jordanii, Litwy, Nowej Zelandii, Norwegii, Omanu, Tajwanu, Turcji oraz Ukrainy.
W chwili obecnej produkowane przez konsorcjum Raytheon/Lockheed Martin pociski przeciwpancerne FGM-148 Javelin należą do jednych z najpopularniejszych systemów tej klasy w świecie zachodnim. W wielu przypadkach zakupy realizowano na potrzeby sił specjalnych.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc