Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Trwa czarna seria lotnictwa wojskowego

13 i 14 lipca miały miejsce trzy wypadki lotnicze, które skutkowały stratami sprzętowymi wśród sił powietrznych Stanów Zjednoczonych oraz Hondurasu. Dodatkowo listę dopełnia cywilny operator, realizujący usługę na rzecz Departamentu Obrony.

13 lipca w bazie lotniczej Holloman doszło do wypadku wielozadaniowego samolotu bojowego Lockheed Martin F-16C Fighting Falcon – maszyna, należąca do 49. Skrzydła Myśliwskiego, wracała z lotu treningowego. Do zdarzenia doszło w czasie podejścia do lądowania, pilot katapultował się i odniósł obrażenia, które nie zagrażają życiu. Jest to kolejny samolot wojskowy utracony przez Stany Zjednoczone w ostatnich tygodniach – 8 czerwca rozbił się w Iraku transportowy C-130H Hercules, 15 czerwca doszło do katastrofy nad Morzem Północnym F-15C Eagle, 18 czerwca do Oceanu Spokojnego spadł F/A-18F Super Hornet, a 30 czerwca doszło do katastrofy F-16C Fighting Falcon.

14 lipca na terenie Międzynarodowego Portu Lotniczego Toncontin w stolicy Hondurasu Tegucigalpy doszło do wypadku śmigłowca transportowego Bell UH-1H Iroquois należącego do sił zbrojnych tego kraju. Według dostępnych informacji brał udział w nocnych ćwiczeniach – na pokładzie znajdowała się czteroosobowa załoga, wszyscy odnieśli obrażenia i zostali hospitalizowani. Jest to drugi śmigłowiec tego typu utracony przez Honduras w ciągu ostatnich 13 miesięcy – 11 czerwca 2019 utracono innego UH-1H w czasie operacji antynarkotykowej.

Tego samego dnia, 14 lipca, na terenie lotniska Beledweyne-Ugas Khalif w prowincji Hiran doszło do wypadku turbośmigłowego samolotu de Havilland Canada DHC-8 Dash 8 wykonującego lot transportowy na trasie z Dżibuti. Maszyna należała do operatora Blue Bird Aviation, a rejs był wykonywany na zlecenie Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych – na pokładzie znajdowała się żywność na rzecz sił misji Unii Afrykańskiej w Somalii. Według przedstawicieli firmy, w czasie lądowania samolot zderzył się z osłem. Uderzenie w zwierzynę spowodowało wypadnięcie z pasa startowego i wybuch pożaru, który strawił maszynę. Na pokładzie znajdowała się trzyosobowa załoga – wszyscy zdążyli się ewakuować.

(Łukasz Pacholski) Foto: Aviation-Safety
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc