Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Rosjanie zwodowali drugiego Borieja-A

16 lipca w stoczni AO „PO Siewmasz” w Siewierodwińsku na północy Federacji Rosyjskiej odbyła się uroczystość chrztu, po której nastąpiło wytoczenie z hali produkcyjnej strategicznego atomowego okrętu podwodnego z pociskami balistycznymi Kniaz’ Oleg, drugiego rosyjskiego „boomera” zbudowanego według projektu 955A Boriej-A.

Jednostkę ustawiono na krytym doku pływającym Suchona, używanym w tym zakładzie do wodowania okrętów podwodnych. Obecnie trwają przygotowania do tej operacji.

Położenie stępki tej jednostki odbyło się 27 lipca 2012 roku. Według dostępnych informacji ma ona wejść do służby we Flocie Oceanu Spokojnego już w przyszłym roku. Wydaje się to jednak mało prawdopodobne, ponieważ proces wyposażania, prób stoczniowych, a po nich prób państwowych w przypadku poprzedniego okrętu tego typu, czyli Kniazia Władimira, trwał ponad dwa i pół roku. Z drugiej strony, był to jednak prototyp tej wersji Boriei, stąd proces ten trwał dość długo.

Dotychczas rosyjski Wojenno-Morskoj Fłot zasiliły trzy jednostki pierwotnego projektu 955 Boriej, natomiast w Siewierodwińsku budowane są kolejne trzy okręty proj. 955A - Gienieralissimus Suworow, Impierator Aleksandr III i Kniaz’ Pożarskij, których stępki położono w latach 2014-2016. Budowa i wprowadzanie do służby strategicznych okrętów podwodnych typu Boriej-A, a w perspektywie również Boriej-B stanowiących ich rozwinięcie, jest koniecznością wynikającą z zapisów morskiej doktryny Rosji oraz utrzymania na właściwym poziomie komponentu strategicznego obu rosyjskich flot oceanicznych - Północnej i Oceanu Spokojnego.

(Andrzej Nitka) Foto: Siewmasz
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc