Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Próby systemu Neptun

Podczas wstępnych prób w locie, które odbyły się 5 kwietnia, premierowo zaprezentowano pierwszy egzemplarz operacyjny ukraińskiego samobieżnego rakietowego systemu obrony wybrzeża Nieptun 360MC z pociskiem R-360A. W czasie testów zademonstrowano wszystkie jego elementy: wyrzutnię samobieżną, pojazd załadowczy, wóz transportowy i stanowisko dowodzenia.

Próba odbyła się na poligonie w rejonie limanu Alibej, w okolicach Odessy. Wystrzelony pocisk R-360A odbył lot po zaprogramowanej trasie z czterema punktami zwrotnymi. Pierwszą jej część pokonał nad morzem na odległość 95 km, po czym wykonał trzy zwroty, wchodząc ostatecznie na kurs powrotny, w kierunku poligonu. Do tej pory poruszał się na wysokości 300 m, potem zaczynał ją zmniejszać, by w terminalnej fazie lotu nad morzem poruszać na 5 m. Ostatecznie uderzył w cel na lądzie niedaleko od miejsca wystrzelenia. Pokonał przy tym 255 km w czasie 13 minut i 55 sekund.

Pocisk R-360 i jego wersja R-360A zostały opracowane przez DP Dierżawnie Kijwskie Konstruktorskoje Biuro „Łucz”. W 2002 r. „Łucz” kupiło w Federacji Rosyjskiej, w FGUP GNPC „Zwiezda-Strieła”, wzorcowy egzemplarz pocisku Ch-35 (wersja lotnicza 3M24 systemu Uran). Biuro z własnej inicjatywy rozpoczęło prace nad ukraińską wersją Urana w 2010 r., jednak dwa lata później wstrzymano je na polecenie prezydenta Wiktora F. Janukowycza. Odmrożenie programu wraz z właściwym finansowaniem przywrócono w 2015, rok po aneksji Krymu przez Rosję. Na razie nie podano charakterystyk pocisku, poza stwierdzeniem, że zasięg wersji R-360A wynosi około 300 km, a system naprowadzania obejmuje układ nawigacji inercyjnej oraz stację radiolokacyjną sprzężoną z radiowysokościomierzem.

W kwietniowym teście po raz pierwszy wykorzystano wyrzutnię z czterema pojemnikami transportowo-startowymi TPK-360, zainstalowaną na docelowym podwoziu PrAT AwtoKrAZ 7634NE z kabiną opancerzoną i napędem na wszystkie koła w układzie 8x8. Ma ono ładowność 27 t i jest napędzane silnikiem wysokoprężnym o mocy 265 kW/460 KM i momencie obrotowym 2500 Nm, sprzężonym z automatyczną skrzynią biegów. Długość ramy podwozia wynosi 8080 mm, wysokość dachu kabiny 2800 mm, zaś promień skrętu 14 m. KrAZ-7634NE jest przeznaczony jako podwozie bazowe także do systemu artylerii rakietowej Wilcha.

Poza wyrzutnią, system Nieptun obejmuje dwa pojazdy specjalne na podwoziach samochodu opancerzonego KWP Ukrainska bronietiechnika Warta (stanowisko dowodzenia i wóz załadowczy) oraz pojazd transportowy na podwoziu KrAZ-6322 (6x6). Typowa konfiguracja baterii Nieptuna zawiera wóz dowodzenia, cztery wyrzutnie, pojazd załadowczy i dwa wozy transportowe.

Pocisk R-360 ma być konstrukcją zunifikowaną, dzięki której – oprócz systemów obrony wybrzeża – będą w niego uzbrojone także okręty i lotnictwo.

(TG) Foto: Ministerstwo Obrony Ukrainy
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc