Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pocisk ROKETSAN TRG-230 gotowy do produkcji

13 lipca turecka spółka ROKETSAN poinformowała o rozszerzeniu swojej oferty precyzyjnych artyleryjskich pocisków rakietowych o model TRG-230. Najwyraźniej oznacza to zakończenie jego rozwoju i osiągnięcie przez TRG-230 dojrzałości produkcyjnej.

Spółka ROKETSAN (Roket Sanayii ve Ticaret A.Ş.) na razie podała informację na swoim koncie na Twitterze, okraszając ją zdjęciem wyrzutni rakietowej odpalającej TRG-230. Liczba w oznaczeniu oznacza oczywiście średnicę pocisku, czyli 230 mm. TRG-230 jest bronią precyzyjną. W przedniej części pocisku są cztery rozkładane powierzchnie sterowe. Natomiast za precyzję trafienia odpowiada układ naprowadzania wykorzystujący nawigację bezwładnościową i satelitarną (GPS + GSPS). Gwarantuje to kołowy błąd trafienia rzędu 10 m. Pocisk wyposażono w zapalnik umożliwiający detonację głowicy bojowej w trybie uderzeniowym lub zbliżeniowym. Masa głowicy bojowej wynosi 50 kg, jest to głowica jednolita, w której rolę odłamków spełniają stalowe kulki. Producent zapewnia, że skuteczny promień rażenia to ok. 55 m. Cały pocisk TRG-230 waży 210 kg. Maksymalny zasięg strzelania wynosi 70 km, minimalny 20 km. Napędem jest silnik rakietowy na kompozytowe paliwo stałe (zapewne HTPB). TRG-230 jest odpalany z prostopadłościennych pojemników transportowo-startowych. ROKETSAN podaje, że na wyrzutni mieszczą się dwa 6-pojemnikowe pakiety pocisków.

TRG-230 to kolejny pocisk serii Kaplan (tygrys) przeznaczony do odpalania z wyrzutni systemu ÇMRS (tur. Çok Maksatlı Roket Sistemi – wielozadaniowy system rakietowy) uzupełniający dotychczasową listę kompatybilnych z nim pocisków 122 mm (TR-122, TRB-122, TRG-122) i 300 mm (TRG-300, TRGK-300) oraz balistycznych typu Bora o średnicy 610 mm. Najpewniej TRG-230 to oferta skierowana w pierwszej kolejności do dotychczasowych użytkowników systemu ÇMRS, czyli Azerbejdżanu. TRG-230 zwiększa konkurencyjność ÇMRS wobec systemów chińskiej produkcji, które obecnie dominują na rynku rakietowej artylerii polowej, czy izraelskich.

(Adam M. Maciejewski) Foto: ROKETSAN
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc