Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Nowy południowokoreański pocisk balistyczny

8 maja południowokoreańska agencja informacyjna „Yonhap” podała, że miesiąc temu Republika Korei testowo odpaliła nowe pociski balistyczne o oznaczeniu Hyunmoo-4 (Hyonmu-4). Próby przeprowadzono na poligonie Anheung w powiecie Taean w prowincji Chungcheong Południowy nad Morzem Żółtym, czyli tam gdzie testowano poprzednie typy pocisków rakietowych serii Hyonmu. Za przeprowadzanie próby odpowiadała południowokoreańska Agency for Defense Development (ADD, Agencja Rozwoju Obrony, podporządkowana resortowi obrony), do której należy poligon Anheung. Odpalono dwa pociski, przy czym jeden z nich zawiódł.


Daty testów nie podano, ale odpalenia nowych pocisków balistycznych musiano przeprowadzić między 16 a 22 marca, gdyż odnośnie tych dni władze południowokoreańskie wydały ostrzeżenie dla żeglugi na Morzu Żółtym. Najprawdopodobniej podczas obu odpaleń celowo ograniczono zasięg lotu, gdyż pociski miały nie być odpalone po trajektorii z bardzo dużym apogeum oddającym maksymalny zasięg strzelania.

Agencja „Yonhap” poinformowała, że nowo przetestowany Hyonmu-4 ma mieć zasięg 800 km i przenosić dwutonową, penetrująco-burzącą głowicę bojową. Trudno to skomentować. W przeciwieństwie do prób poprzednich typów balistycznych pocisków rakietowych serii Hyonmu, tym razem nie opublikowano żadnych filmów ani zdjęć, zatem wygląd Hyonmu-4 pozostaje w sferze spekulacji. A bez tego nie da się szacować charakterystyk taktyczno-technicznych nowego pocisku.

Poprzednie wersje Hyonmu obejmują pociski: Hyonmu-2A (zasięg 500 km, głowica 300 kg), Hyonmu-2B (zasięg i głowica jak w 2A) i Hyonmu-2C (zasięg 800 km, głowica 500 kg). Hyonmu-2A i „południowokoreański Iskander”, czyli -2B, to pociski jednostopniowe. Hyonmu-2C to pocisk dwustopniowy, zauważalnie większy od dwóch pozostałych. Drugi stopień, wyposażony we własne powierzchnie sterowe, ma mniejszą średnicę i jest krótszy od pierwszego stopnia. Wówczas też pojawiły się pogłoski, że kolejny pocisk, czyli Hyonmu-4 (oznaczenie Hyonmu-3 dotyczy skrzydlatych pocisków manewrujących) będzie miał zasięg 800 km i przenosił jednotonową głowicę. Poniekąd potwierdzałoby to, że głowica Hyonmu-2C ma masę 500 kg. Jej dwukrotne powiększenie nadal pozwalałoby wykorzystać pierwszy stopień Hyonmu-2C w Hyonmu-4. Nie jest tylko jasne, jak w takim razie zachowano by taki sam zasięg mimo dwukrotnie cięższej głowicy (chyba, że w przypadku Hyonmu-2C podawany zasięg celowo zaniżono). Jednak teraz komunikat „Yonhap” mówi o dwutonowej głowicy. Wytłumaczenia są dwa. Albo Hyonmu-4 nie ma nic wspólnego konstrukcyjnie z Hyonmu-2C (w zasadzie nie byłoby to zaskoczeniem, każdy kolejny pocisk serii Hyonmu-2 różnił się od poprzednika), albo dwutonowa głowica Hyonmu-4 to jakieś niezamierzone przekłamanie (np. przy myleniu jednostek masy, tona to ok. 2200 funtów, a stąd już dość blisko do „dwutonowej” głowicy Hyonmu-4). Jednak krótki czas – trzy lata – od testu Hyonmu-2C sugerowałoby, że Hyonmu-4 nie był raczej konstruowany od zera (inna możliwość to prawie równoległe prace nad kilkoma różnymi typami pocisków balistycznych, co jednak wymagałoby odpowiednio dużego kapitału konstruktorskiego już na starcie tak prowadzonych prac).

Pogłoska o dwutonowej głowicy Hyonmu-4 może mieć swoje źródło jeszcze gdzie indziej. Przez lata Republika Korei rozwijała własne pociski balistyczne przestrzegając, przynajmniej deklaratywnie, ograniczeń narzuconych przez Stany Zjednoczone, które sukcesywnie te ograniczenia luzowały. W latach 1979–2001 Republikę Korei obowiązywały ograniczenia zasięgu do 180 km i masy głowicy do 500 kg. W latach 2001–2012 podniesiono limit zasięgu do 300 km. W 2012 r. Seul uzyskał zgodę na powiększenie zasięgu do 800 km, a masy głowicy do 1000 kg (w praktyce możliwe były kombinacje zasięg 500 km i głowica 1000 kg lub zasięg 800 km i głowica 500 kg). W listopadzie 2017 r. miało wejść w życie porozumienie, w którym prezydent Donald Trump zgadza się na zniesienie ograniczenia masy głowicy (wg części doniesień) lub podniesienie granicy masy głowicy do 2000 kg (wg innych relacji). Wówczas po raz pierwszy pojawiły się doniesienia, że przyszły pocisk Hyonmu-4 będzie miał zasięg 800 km i przenosił głowicę 1000 kg.

(Adam M. Maciejewski) Foto: ADD
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Nowy południowokoreański pocisk balistyczny”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc