Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Nitro-Chem i Rheinmetall rozpoczynają współpracę w zakresie produkcji bomb lotniczych standardu NATO w Polsce

17 maja w Warszawie doszło do podpisania listu intencyjnego pomiędzy prezesami, należących do Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. Zakładów Chemicznych „Nitro-Chem” S.A. i przedsiębiorstwa RWM Italia s.p.A., należącego do grupt Rheinmetall Defence.

Na bazie porozumienia, bydgoskie zakłady rozpocząć mają, we współpracy i pod nadzorem RWM Italia, elaborację i montaż finalny bomb lotniczych Mk 82 o wagomiarze 500-funtów (227 kg), które znajdują się m.in. w zestawie uzbrojenia polskich F-16. Zgodnie z zapowiedziami partnerów, Mk 82 z „Nitro-Chemu” będą przeznaczone nie tylko dla polskich Sił Powietrznych, ale również na eksport. RWM Italia przeprowadzi niezbędne szkolenia załogi polskich zakładów, udostępni niezbędne technologie, a także obejmie polskie bomby Mk 82 swym systemem nadzoru jakości, co pozwoli na ich certyfikację.

„Nitro-Chem”, legitymując się certyfikatami partnera, będzie w stanie skutecznie włączyć się do rywalizacji o zamówienia na globalnym rynku dostaw nowoczesnego uzbrojenia lotniczego. Na obecnym etapie współpracy RWM Italia będzie dostarczać do Bydgoszczy korpusy bomb odlewane w swoich zakładach na Sardynii, które polski producent będzie elaborował materiałem kruszącym własnej produkcji. Z importu pochodzić będą także zapalniki do bomb. Montaż końcowy będzie realizowany w Polsce. Skompletowane w Bydgoszczy bomby, podobnie jak te wyprodukowane w Włoszech, będą mogły być wykorzystane do montażu zestawów konwersyjnych, przekształcających je w amunicję precyzyjnego rażenia (JDAM, Paveway II).

W odpowiedzi na pytania dziennikarzy, prezes RWM Italia – Fabio Sgarzi – stwierdził, że zawarte porozumienie to dokument o charakterze strategicznym, a współpraca z polską spółką będzie rozwijana krok po kroku, jej szczegóły określą kolejne umowy o współpracy, które aktualnie są negocjowane. W dalszej perspektywie możliwe będzie uruchomienie w Bydgoszczy produkcji także innych bomb serii Mk 8x, w szczególności zaś cięższych – 1000-funtowych (454 kg) Mk 84. Z kolei Krzysztof Kozłowski – prezes „Nitro-Chem-u”, wskazał na potrzebę  dostosowania linii produkcyjnych bydgoskich zakładów w związku z nowym projektem, co jednak nie będzie wymagało poważnej ich modernizacji oraz inwestycji infrastrukturalnych. W ocenie prezesa Kozłowskiego produkcja bomb mogłaby rozpocząć się w ciągu od 4 do 6 miesięcy od podpisania umowy o współpracy, co powinno nastąpić jeszcze latem bieżącego roku. (KM/AK)

[cycloneslider id="bomby-lotnicze"]

Foto: RWM Italia

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc