Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

MON o artylerii rakietowej

21 listopada wiceminister Wojciech Skurkiewicz odpowiedział na dwie interpelacje poselskie dotyczące kwestii związanych z modernizacją artylerii rakietowej eksploatowanej w Wojsku Polskim.

W ramach pierwszego z projektu potwierdził wysłanie LoR na dostawę, poprzez procedurę FMS, jednego dywizjonu kołowych wyrzutni systemu HIMARS. W ciągu najbliższych tygodni można spodziewać się upublicznienia autoryzacji przez Departament Stanu, wówczas znana będzie maksymalna wycena dywizjonu, a także cały pakiet który został zapotrzebowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej.

Dodatkowo wiceminister Skurkiewicz poinformował, że obecnie w strukturach Wojska Polskiego znajduje się 75 wyrzutni WR-40 Langusta (trzy dywizjony, a także w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu). Co więcej MON rozważa modernizację kolejnych wyrzutni kalibru 122 mm (BM-21 lub RM-70) do standardu Langusta bądź Langusta 2. Ma to związek z potrzebami operacyjnymi formowanej obecnie 18. Dywizji Zmechanizowanej. Dodatkowo prowadzone są analizy pozyskania pocisków Feniks-FHD o donośności przekraczającej 40 km, a także pocisków Feniks-Z z podpociskami kumulacyjno-odłamkowymi. Kolejnym elementem, który ma objąć program modernizacji, jest pozyskanie zautomatyzowanego systemu dowodzenia i kierowania ogniem, który jest obecnie rozwijany w ramach projektu NCBiR. W przypadku jego niepowodzenia MON przewiduje zakup wozów dowodzenia opartych na rozwiązaniach przyjętych dla modułów Rak oraz wozów dowodzenia wdrożonych do eksploatacji w Dywizji Północny-Wschód w Elblągu.

W dokumencie ministra ważnym elementem jest kwestia możliwości dalszej kontynuacji programu modernizacji wyrzutni kalibru 122 mm BM-21 bądź RM-70 do standardu Langusta/Langusta 2. Tym samym Huta Stalowa Wola S.A. może liczyć na dalsze zlecenia obejmujące także podwozia marki Jelcz.

(ŁP) Foto: Łukasz Pacholski
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “MON o artylerii rakietowej”

  1. W BM-21 to nie ma co modernizować, i tak trzeba całość zrobić od nowa. Katiusze spakować i do magazynu na czarną godzinę a 18 Dywizji zamówić nowe Langusty 2. Gorzej, że coś kombinują z Topazem. Po co nowy system skoro Topaz jest sprawdzony i dobrze działa? Czyżby jakieś problemy z Grupą WB???

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc