Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

MMP bazą przyszłych „europejskich” przeciwpancernych pocisków kierowanych

1 lipca rakietowy zestaw przeciwpancerny MMP (Missile Moyenne Portée, fr. pocisk średniego zasięgu) produkcji grupy MBDA został wskazany jako podstawa programu PESCO BLOS (Beyond-Line-Of-Sight, ang. poza linią wzroku – to określenie systemów uzbrojenia, np. ppk, zdolnych do rażenia celów pozostających poza polem widzenia operatora systemu). W ramach projektu PESCO BLOS powstać ma rodzina przeciwpancernych pocisków kierowanych mniejszych i większych od MMP klasy BLOS z operatorem włączonym w kontur naprowadzania (man-on-the-loop, tzn. z możliwością przejęcia kontroli nad odpalonym pociskiem), wykorzystującym tryb naprowadzania „wystrzel, koryguj i obserwuj” dzięki transmisji obrazu z kamery umieszczonej w pocisku.

Komisja Europejska wskazała projekt LynkEUs, koordynowany przez MBDA (wspólnie z 13 partnerami i podwykonawcami z pięciu państw), w ramach Europejskiego Programu Rozwoju Przemysłu Obronnego (European Defence Industrial Development Programme), co poprzedziły konsultacje z państwami członkowskimi Unii Europejskiej. LynkEUs jest pierwszym technicznym i przemysłowym wkładem w realizację projektu PESCO BLOS. Sam projekt został zatwierdzony w listopadzie 2018 r. przez ministrów obrony państw członkowskich UE. Projekt LynkEUs realizowany i zarządzany jest w ścisłej współpracy z siłami zbrojnymi Francji, Belgii oraz Cypru i ma na celu zdefiniowanie wstępnej koncepcji, na której będą oparte przyszłe „europejskie” pociski klasy BLOS. W trakcie realizacji programu będą testowane też nowe rozwiązania, pomocne przy modernizacji samego MMP i podczas rozwoju pocisków „europejskich”.  

Wskazanie MBDA wraz z partnerami i poddostawcami oznacza rozpoczęcie negocjacji z Komisją Europejską, których zwieńczeniem będzie umowa o dotację na realizację programu. Lider programu wskazuje, że jest to pierwszy krok do realizacji dalszych wspólnych prac i projektów, które mogą być zgłoszone do Europejskiego Funduszu Obronnego (EDA) już w przyszłym roku.

Partnerami MBDA w programie LynkEUs (a tym samym i PESCO BLOS) są następujące firmy i instytucje:

Królewska Akademia Wojenna, John Cockerill Defense, FN Herstal, Thales Belgium i Xenics (Belgia);

Aditess, Instytut Cypryjski i SignalGenerix (Cypr);

Novadem i Safran (Francja).

Podwykonawcami są Milrem Robitics (Estonia), DELAIR (Francja) i Carmenta (Szwecja).

(Bartłomiej Kucharski) Foto: MBDA
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc