Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

KBP zapowiada Hermesa nowej generacji

19 sierpnia rosyjska spółka Konstruktorskoje biuro priborostrojenija z Tuły (KBP, część holdingu Wysokotocznyje kompleksy, a wraz z nim korporacji „Rostech”) zapowiedziała, że podczas tegorocznego moskiewskiego forum Armija 2020 (23-29 sierpnia) zaprezentuje system rakietowy precyzyjnego rażenia Giermes (Hermes) w nowej wersji o zasięgu wydłużonym do 100 km.

Pocisk ma być wyposażony w układ naprowadzania, dla którego standardowy ma być tryb „wystrzel i zapomnij”. Wyrzutnia będzie w stanie jednocześnie ostrzelać do sześciu celów, które będą automatycznie oznaczane w sposób zsynchronizowany przez układ laserowy. Precyzja trafienia ma wynosić poniżej 0,5 metra.

Fakt prowadzenia prac nad systemem Giermes został ujawniony pod koniec ubiegłego stulecia, a zakończenie prób jego wersji lotniczej (Giermes-A) ogłoszono w 2003 r. Pierwsza jej publiczna prezentacja miała miejsce w 2009 r. Pocisk jest dwustopniowy (dwa typy pierwszego stopnia, o różnych średnicach), na odcinku marszowym rozwija prędkość do 1000 m/s. Układ naprowadzania jest kombinowany. W rejon celu pocisk kieruje układ inercyjny (przy strzelaniu na duże odległości prawdopodobnie także radiokomendowy), zaś podczas właściwego, precyzyjnego naprowadzania na cel, mogą być wykorzystywane różne typy głowic (podstawowa wersja jest naprowadzana za pomocą laserowej wiązki prowadzącej). Odłamkowo-burząca głowica bojowa ma masę 28 kg. Pocisk standardowo ma zasięg do 20 km (niegdyś mówiono o opracowaniu wersji o zasięgu do 40 km). Poza wariantem podstawowym istnieje też wersja lotnicza (Giermes-A, zintegrowana m.in. z Ka-52, Mi-24WM1/Mi-35M, Mi-24WK-P), do systemu obrony wybrzeża (S) i okrętowej (K). W wariancie bazowym, lądowym, pluton składa się z pojazdu-wyrzutni z 24 pociskami gotowymi do odpalenia, wozu dowodzenia oraz pojazdu rozpoznania i naprowadzania pocisków. Opcjonalnie mogą być one uzupełnione o pojazdy transportowo-załadowczy i warsztatowy oraz rozpoznawcze bezzałogowce.

(Bartłomiej Kucharski) Foto: KBP
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc