Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Huta Stalowa Wola S.A. inauguruje proces transferu technologii z Hanwha Land Systems

18 października na międzynarodowych targach Seoul International Aerospace & Defense Exhibition ADEX 2017 odbyła się uroczysta inauguracja procesu transferu technologii pomiędzy koreańskim Hanwha Land Systems a wchodzącą w skład Grupy PGZ spółką Huta Stalowa Wola S.A.

Dzięki zainicjowanemu dzisiaj procesowi polska spółka zyska możliwość samodzielnej budowy podwozi gąsienicowych dla potrzeb programu „Regina” oraz innych, przyszłościowych projektów.

Uroczyste rozpoczęcie procesu transferu technologii było jednym z głównych wydarzeń drugiego dnia targów ADEX 2017. Prezes wchodzącej w skład koncernu Hanwha spółki Hanwha Land Systems, Son Jae-Il złożył swój podpis pod dokumentem potwierdzającym zobowiązania obydwu stron do realizacji założeń umowy pomiędzy Hutą Stalowa Wola a Hanwha Land Systems na dostawy podwozi
i komponentów oraz transferu technologii na potrzeby HSW S.A. Ze strony polskiej porozumienie parafowali prezes zarządu Huty Stalowa Wola S.A. Bernard Cichocki oraz członek zarządu i dyrektor rozwoju Huty Stalowa Wola S.A. Bartłomiej Zając. W wydarzeniu uczestniczyli sekretarz stanu
w Ministerstwie Obrony Narodowej Bartosz Kownacki oraz prezes zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. Błażej Wojnicz.

– Dzisiejsza uroczystość jest bardzo ważnym wydarzeniem dla całej Grupy. Odzyskujemy kompetencje, które na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat nasz przemysł niestety zatracił. Transfer technologii budowy nowoczesnych podwozi gąsienicowych to kamień milowy, jeżeli chodzi o odbudowywanie potencjału budowy przez polski przemysł obronny nowoczesnych platform lądowych. Współpraca, którą nawiązaliśmy z koreańskim przemysłem obronnym, jest kolejnym krokiem zwiększającym naszą autonomię na kluczowych dla bezpieczeństwa Polski polach – powiedział sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Bartosz Kownacki.

Umowę z koreańskim przedsiębiorstwem Samsung Techwin (obecnie Hanwha Land Systems) Huta Stalowa Wola S.A. zawarła w grudniu 2014 r. w celu realizacji programu REGINA. W połowie grudnia 2016 r. Inspektorat Uzbrojenia MON zamówił 4 dywizjonowe moduły ogniowe „Regina” o wartości 4,5 miliarda PLN, co jest największym kontraktem w historii polskiego przemysłu obronnego.

Zakup licencji i wiążący się z nim transfer technologii to procesy bardzo skomplikowane, tak pod względem technicznym, jak i biznesowo-handlowym. Pomyślna finalizacja tych wysiłków pozwoli jednak skokowo podnieść jakości oferty PGZ oraz znacząco wpłynie na nasze możliwości samodzielnego rozwijania najnowocześniejszych dostępnych na rynku technologii pojazdów gąsienicowych – powiedział prezes zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. Błażej Wojnicz.

Do chwili obecnej Hanhwa Land Systems dostarczył już do Polski 24 podwozia, które pozwoliły na skompletowanie i dostawę pierwszego dywizjonowego modułu ogniowego „Regina” dla polskich Sił Zbrojnych pod koniec sierpnia b.r. Kolejne 12 sztuk podwozi wyprodukowanych w Changwon obecnie czeka na wysyłkę do Polski, gdzie zostaną skompletowane przez załogę HSW S.A. Pozostałe 84 podwozia będą już w całości montowane w kraju w ramach transferu technologii przejętego z Korei.

- Dzięki know-how, które uzyskamy w ramach współpracy z Hanwha Land Systems będziemy w stanie nie tylko szybko i skutecznie realizować zamówienia dla polskich Sił Zbrojnych, ale też sprawniej rozwijać projekty nowych platform lądowych na ciężkim podwoziu gąsienicowym, takich jak bojowe wozy piechoty, samobieżne systemy przeciwlotnicze, wozy wsparcia ogniowego czy pojazdy zabezpieczenia technicznego. Realizacja tego programu i jego pochodnych pozwoli na dalszą rozbudowę HSW oraz utrzymać miejsca pracy a w przyszłości może przełoży się na potrzebę zwiększenia zatrudnienia – powiedział po uroczystości prezes zarządu Huta Stalowa Wola S.A., Bernard Cichocki.

Zgodnie z obowiązującymi zapisami umowy pomiędzy HSW S.A. a Hanwha Land Systems pierwszym etapem wdrożenia technologii będzie wykonanie w Polsce korpusów spawanych i elementów układu jezdnego na potrzeby drugiego dywizjonowego modułu ogniowego „Regina” w ramach obecnie realizowanej umowy, który ma zostać dostarczony w połowie 2019 r. Daty dostaw kolejnych modułów ogniowych uzależnione są od postępu trwających obecnie na terenie zakładu prac inwestycyjnych związanych z rozbudową i unowocześnieniem infrastruktury produkcyjnej. W celu pełnego wchłonięcia i wdrożenia technologii z Hanwha Land Systems HSW S.A. powiększa hale produkcyjne i buduje zrobotyzowaną spawalnię. W ramach umowy z koreańskim partnerem spółka ma prawo do wykorzystania pozyskanej technologii do opracowywania i produkcji nowych, własnych modyfikacji oraz rozwiązań.

Samobieżna haubica 155 mm „Krab” to jedna z najnowocześniejszych konstrukcji tego typu na świecie. Przeznaczona jest do obezwładniania i niszczenia: baterii artylerii i artylerii rakietowej, stanowisk dowodzenia, węzłów łączności i umocnień terenowych, pododdziałów czołgów zmechanizowanych
i zmotoryzowanych we wszystkich położeniach i rodzajach działań bojowych, środków pancernych
i opancerzonych w głębi ugrupowań przeciwnika oraz ogniem na wprost, śmigłowców na lądowiskach oraz obiektów wsparcia logistycznego.

„Krab” charakteryzuje się szybkostrzelnością wynoszącą przy ogniu intensywnym 6 strzałów/min
i donośnością max 40 km. Jego wyposażenie stanowią m.in. system nawigacji lądowej i dowiązania topograficznego, system kierowania ogniem, system filtrowentylacji, system łączności wewnętrznej
i zewnętrznej, system przeciwpożarowy i tłumienia wybuchu, dzienne i nocne przyrządy obserwacyjne kierowcy i dowódcy, system ostrzegania i samoosłony przed wykryciem przez przeciwnika, celownik do strzelania na wprost, radar balistyczny i agregat prądotwórczy. Oprócz działa 155 mm „Krab” jest wyposażony w karabin maszynowy 12,7 mm i wyrzutnię granatów dymnych (2x4).

W dniach 17-22 października 2017 r. w Seulu ma miejsce największa w Korei impreza wystawiennicza branży obronnej i zbrojeniowej Seoul International Aerospace & Defense Exhibition – Seoul. ADEX 2017 jest wydarzeniem odbywającym się co dwa lata. W poprzedniej edycji targów w 2015 r. wzięło udział 386 wystawców z 32 krajów, a liczba odwiedzających przekroczyła 100 tys. gości. Grupa PGZ wystawia się na targach wspólnie z Ministerstwem Obrony Narodowej, oferując szeroką gamę produktów na rynki Azji: systemy artyleryjskie, kołowe transportery opancerzone, systemy obrony przeciwlotniczej, broń strzelecką oraz bogaty asortyment wyposażenia indywidualnego żołnierzy. Działania Grupy PGZ na targach ADEX 2017 wspierają swoją obecnością przedstawiciele rządu: sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Bartosz Kownacki oraz podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Marek Magierowski.

 

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc