Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Haenel pokonuje HK w konkursie na nowy karabinek Bundeswehry

W Niemczech doszło do małego trzęsienia ziemi. W konkursie na nowy karabinek Bundeswehry zwyciężyła niemiecka spółka C. G. Haenel i oferowany przez nią karabinek MK556. W pokonanym polu został Heckler & Koch mimo, że rozpatrywano aż dwa różne modele karabinków tej spółki.

15 września komunikat o takiej decyzji w konkursie na następcę 5,56 mm kbk HK G36 („System Sturmgewehr Bundeswehr”) opublikowało federalne Ministerstwo Obrony (niem. Bundesministerium der Verteidigung, BMVg) Niemiec. 14 maja br. uczestnicy przetargu złożyli swoje ostateczne oferty, a czas ich składania upływał 15 czerwca. Zwycięzcą został C. G. Haenel GmbH. Pokonany może jeszcze zaskarżyć praworządność całej procedury. Obecnie rozpoczęto przygotowanie dokumentów potrzebnych do przedłożenia niemieckiemu parlamentowi, co ma stać się do końca tego roku. Jeszcze 14 września – powołując się na depeszę agencji informacyjnej „dpa” (Deutsche Presse-Agentur) – informację o takim rozstrzygnięciu podał niemiecki branżowy magazyn „Soldat & Technik”. Agencja „dpa” informuje, że oferta C. G. Haenel lepiej odpowiada potrzebom wojska i jest korzystniejsza ekonomicznie. Zatem wszystko wskazuje, że kolejnym karabinkiem Bundeswehry będzie 5,56 mm MK556 produkowany właśnie przez C. G. Haenel GmbH z Suhl w Turyngii. O ile Heckelr & Koch skutecznie nie oprotestuje decyzji BMVg. Takie rozstrzygnięcie przetargu można uznać za sensacyjne. A nie brakowało komentatorów, którzy udział C. G. Haenel uznawali za swoistą ciekawostkę i tło konieczne dla formalności przetargu.

Przetarg na następcę karabinków HK G36 rozpoczął się 21 kwietnia 2017 r. W jego ramach Bundeswehra zgłosiła zapotrzebowanie zakupu 120 000 nowych karabinków wraz z oporządzeniem. Pierwotnie przetarg chciano rozstrzygnąć w pierwszej połowie 2019 r., kiedy miał być przyznany kontrakt na produkcję wybranej broni. Wówczas wartość zamówienia szacowano na 245 mln EUR. Według „Soldat & Technik” przynajmniej pięć różnych firm wyrażało zainteresowanie przetargiem, prócz obu finalistów były to: austriacki Steyr Mannlicher AG (obecnie Steyr Arms GmbH), który razem z Rheinmetallem promował swój kbk STM556 pod nazwą RS556; SIG Sauer (kbk SIG MCX) oraz Lewis Machine & Tool Company (LMT, prawdopodobnie oferując kbk MARS-L). Jednak „Soldat & Technik” twierdzi, ze formalne zgłoszenia do konkursu złożyły jedynie C. G. Haenel oraz Heckler & Koch, który oferował zarówno HK416, jak i HK333.

W październiku 2018 r. BMVg ogłosiła, że żadna ze złożonych ofert nie spełnia kryteriów, po czym dano uczestnikom czas do lutego 2019 r. na poprawienie swoich zgłoszeń. Badania porównawcze zgłoszonych karabinków zakończono do jesieni 2019 r., po czym ogłoszono, że broń obu konkurujących spółek spełnia wymogi przetargu. Jednocześnie w październiku 2019 r. zapowiedziano rozstrzygnięcie przetargu w drugiej połowie 2020 r. W maju tego roku ogłoszenie decyzji przesunięto na październik/listopad, ale jak widać stało się to wcześniej. Obecny etap rozpatrywania ewentualnych skarg, parlamentarnych procedowań (m.in. odnośnie kosztów 25 mln EUR produkcji pierwszej partii nowej broni) itd. może potrwać kilka miesięcy. Jeżeli decyzja utrzyma się, wówczas nowa broń będzie zamówiona w czterech partiach, prócz niej oddzielnie będą zamówione celowniki optyczne i laserowe wskaźniki celu. Ostatnim etapem przez złożeniem zamówienia na produkcję seryjną będą wojskowe badania operacyjne (w oddziałach Bundeswehry) partii pilotażowej karabinków.

Zgłoszony przez spółkę C. G. Haenel karabinek samoczynno-samopowtarzalny MK556 (MK jak Maschinenkarabiner) na amunicję 5,56×45 mm powierzchownie przypomina karabinek M4. Jednak w przeciwieństwie do zastosowanego w AR-15 i M4 odprowadzania części gazów prochowych przez cienki nadlufowy przewód bezpośrednio na suwadło, MK556 wyposażono w konwencjonalną rurę gazową z tłokiem i regulatorem gazowym. Niemniej ergonomicznie MK556 powtarza układ M4 z ręcznym dosyłaczem zamka włącznie. MK556 jest oferowany z lufami o czterech długościach: 16 cali (408 mm), 14,5 (368), 12,5 (318) i 10,5 (266), wszystkie z 7-calowym skokiem gwintu. Długość całkowita tych wersji wynosi odpowiednio: 923, 883, 812 i 781 mm (kolba jest wysuwana, regulowana w sześciu położeniach). Masa karabinków wynosi odpowiednio ok.: 3,6; 3,5; 3,4 i 3,35 kg. MK556 wyposażono w cztery szyny montażowe zgodne ze STANAG 4694. Standardowe magazynki na 30 nabojów są kompatybilne z innymi pasującymi do AR-15/M4. C. G. Haenel oferuje też samopowtarzalną wersję karabinka oznaczoną CR223 (CR – Competition Rifle).

Spółka C. G. Haenel jest częścią Merkel Gruppe, której właścicielem jest Caracal International, czyli producent broni palnej ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Zakłady w Suhl przed wchłonięciem NRD przez RFN nosiły nazwę VEB Fahrzeug- und Jagdwaffenwerk „Ernst Thälmann“ i produkowały karabinki serii MPi, czyli lokalne wersje AKM, AK-74 i pochodne, na licencji ZSRS. Pod nazwą C. G. Haenel (nawiązanie do historycznej nazwy przedsiębiorstwa z lat 1840 – 1945) spółka działa od 2008 r.

(Adam M. Maciejewski) Foto: C. G. Haenel GmbH
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc