Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Demonstrator trału niekontaktowego MLM II z OBR CTM S.A.

W czasie Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, gdyński Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej (OBR CTM S.A.) zaprezentowało demonstrator trału niekontaktowego o zmiennym zanurzeniu.

Powstał on w ramach realizowanego pod auspicjami Europejskiej Agencji Obrony (EDA) projektu MLM II tj. Modułowego Lekkiego trału niekontaktowego II generacji (Modular Lightweight Minesweep). W projekcie tym poza Polską (gdyński CTM pełni wiodącą rolę) uczestniczą także firmy z Norwegii, Finlandii i Niemiec. Prezentowany w Kielcach trał jest rozwiązaniem unikatowym na skalę światową, dotychczas bowiem nie podjęto próby zaprojektowania urządzenia zdolnego do poruszania się na zmiennej głębokości. Wzbudzenie min morskich spoczywających na większej głębokości wymaga wytworzenia odpowiednio silnego pola elektromagnetycznego, a to nie tylko komplikuje konstrukcję samego urządzenia ale i systemów współpracujących (zwiększenie gabarytów, potrzeba zapewnienia odpowiedniego chłodzenia i mocy agregatów prądotwórczych). Najbardziej optymalnym rozwiązaniem tego problemu jest zbliżenie trału do potencjalnego zagrożenia ta właśnie możliwość przyświecała inżynierom z OBR CTM w trakcie prac nad MLM II. Dzięki możliwości operowania pod wodą (głębokość ustawiana jest z poziomu oprogramowania na okręcie nosicielu) trał ten ma znaczną przewagę nad konstrukcjami powierzchniowymi. Gotowy system składa się z holowanego 100 m za nosicielem depresora wyposażonego w stery głębokości, za którym w odległości 20 m holowane są właściwe trały (do trzech jednocześnie, w zależności od potrzeby).

Pod względem konstrukcyjnym MLM II częściowo powiela rozwiązania zastosowane w eksploatowanych w Marynarce Wojennej RP trałach Promienica. Stąd nawet wygląd jest zbliżony, oczywiście z pominięciem zastosowanych w MLM II obudowie zapewniającej zmniejszenie oporów hydrodynamicznych. Urządzenie przywiezione do Kielc przeszło już, z wynikiem pozytywnym, testy na poligonach w Niemczech i Polsce, wzbudzając zainteresowanie na rynku międzynarodowym.

(Marcin Chała) Foto: Łukasz Pacholski
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc